2026-03-04, 11:24
  #13
Medlem
Det är ju helt sanslöst att någon kan vara så extremt manipulativ och känslokall att man systematiskt lurar sin bästa vän på miljonbelopp för att finansiera lite lyxkonsumtion och en kontantinsats.
Citera
2026-03-04, 16:05
  #14
Medlem
Påminner lite om detta fall: https://www.ekuriren.se/nyheter/eskilstuna/artikel/dotter-misstanks-ha-lurat-sin-mamma-pa-drygt-800-000-/lww8m17l
"Dottern befann sig ofta i knipa och behövde hjälp. Var hon inte utsatt för hot kunde det hända att hon var hon sjuk. Hon vädjade till sin mamma i Eskilstuna om hjälp. Mamman betalade. Nu har dottern åtalats. Hon misstänks ha lurat av sin mamma drygt 800 000 kronor."
"Det är vid flera olika livsfarliga situationer som dottern och hennes man skulle ha befunnit sig i, som mamman gått in och stöttat med pengar.

'I utredningen finns det uppgifter om att dottern och maken behövt skydd av livvakter eftersom de hotats till livet som en hämnd efter en tidigare händelse, ett av dotterns barn skulle ha avlidit eller att mamman skulle behöva hjälpa dottern ekonomiskt för att komma hem säkert från New York. Att hon skulle komma hem säkert innebar att de yrkesmördare som anlitats inte skulle kunna komma åt dottern

Men allt som fått mamman att skicka pengar till dottern handlar om falska förespeglingar och vilseledning, skriver åklagaren."
Citera
2026-03-06, 09:22
  #15
Medlem
carlv0nlinnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charlie-White
Frågorna är många, mycket märkligt...
Ja det här vill man ju veta mer om, nån som vet mer så man kan begära ut fup?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in