2026-03-03, 10:23
  #7609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ruskinarms
Expressen kämpar hårt med att sprida pro-Iransk propaganda.
Stora feta rubriker nu att USA och Israel har underskattat Iran.

Varningen: Underskattat Iran – de vill ha utnötningskrig
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/varningen-underskattat-iran-de-vill-ha-utnotningskrig/

Citat:
Donald Trump har underskattat Irans motståndskraft. Det tror säkerhetsexperter när land efter land dras in i konflikten.

När Expressen hänvisar till "experter" så vet man vad klockan är slagen.
Citera
2026-03-03, 10:24
  #7610
Avstängd
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pommel
Bahrain, Palestina, Qatar fanns med på listan pre-war.

De absolut flesta svenskar som nu sitter fast befinner sig i Qatar och i Dubai. Doha ligger i Qatar och är en enorm flyghub. Det var inga konstigheter att åka dit innan lördag.
Citera
2026-03-03, 10:26
  #7611
Medlem
Sextiopluss avatar
Att bomba kommer inte att leda någonstans av sig själv. Dax för "hemliga" förhandlingar med Revolutionsgardet, som kanske redan pågår.

Om ledningen för IRGC vill få igång Iran så kan det bli så. Lagom religiöst, lagom demokratiskt. Något som många kan acceptera. Kräver att en del huvuden måste rulla rent bokstavligt så klart men så fungerar det i en diktatur.
Citera
2026-03-03, 10:28
  #7612
Medlem
Gaupes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
När bombas Mecca tror ni?

Vem skulle bomba Mecca?
Citera
2026-03-03, 10:28
  #7613
Medlem
Kungenshoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
POESI I RÖRELSE
” Palatskomplexet i centrala Teheran jämnas med marken.”
https://images.aftonbladet-cdn.se/v2/images/677c889f-3309-4d83-a36a-1352aa5b8717?fit=crop&format=auto&h=309&q=50&w=550 &s=342095db39a3041dccda352654b398d2ed13681d


Ögonorgasm och en käftsmäll till alla mullor
Det var visst inte värsta genialiska spionplanen alltså som t.ex. judarnas personsökaroperation.
De bombade parlamentet när ledamöterna är samlade och därför ayatollan strök med.
Citera
2026-03-03, 10:30
  #7614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Johan201
När bombas Mecca tror ni?
I så fall blir det inte Iran som gör det
Ligger inte Mecca i saudi, kompis med USA
Så varken USA eller Israel skulle göra så för att "sätta dit muslimer".
Iran skulle aldrig göra det för att "sätta dit USA och Israel-vänner"
Mecka är mycket heligt för båda inriktningarna av Islam
Citera
2026-03-03, 10:30
  #7615
Medlem
ruskinarmss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gaupe
Vem skulle bomba Mecca?

Mecka är heligt även för shiamuslimer så där är det nog safe att vara.
Citera
2026-03-03, 10:31
  #7616
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Det var visst inte värsta genialiska spionplanen alltså som t.ex. judarnas personsökaroperation.
De bombade parlamentet när ledamöterna är samlade och därför ayatollan strök med.

Det sjuka är ju att tydligen så "visste" ali-allatoya att de var säkra för misilier och bomber på dagtid.....

det är ruskigt vad efterblivna människor blir efter generationer av inavel...
Citera
2026-03-03, 10:32
  #7617
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Särskilt inte som Iran är nästan fyra gånger så stort som tex. Sverige, har delvis svår och bergig terräng och +90 miljoner invånare. Kommer garanterat inte bli lätt.

Hur länge räcker Israels försvarsmissiler? De har väl inte obegränsat förråd? Hörde också på SR P1 i morse att vissa säger att USA bara har bomber och missiler för fyra fem dagar framåt med det här tempot och att det är därför de slutat prata om "regime change". Så i det läget är ju också frågan hur många och hur moderna missiler och robotar Iran har kvar? Till slut kanske alla har skjutit slut på sina lager...

Eller kommer Israel eller USA plocka fram kärnvapnen till slut? Är det Trumps "stora smäll" som han pratar om?

- Helt skilda saker att med marktrupper attackera ett land där folket inte vill ha din inblandning eller där 10-20% någorlunda stöder regimen och resten vill ha bort den.
Sen behöver man inte kontrollera varenda hörn i landet, räcker med större städer och strategiska platser, hade kommit ganska långt på att bara ta kustremsen.

-Iran har brist på missilier och robotar av kvalité, landet är svartlistat och köper dyrt av gråa/svarta mellanhänder, men, däremot kan de köpa/bygga massa låtsasrobotar för att överbelasta försvarssystemen, vilket de gör.

- Sen är Iran rätt noga med att bara försvara sig proportionerligt, eller någorlunda iaf, gentemot attacken man utsätts för, det Israel och USA gör är helt olagligt, dock sitter dessa länder på veto så större sanktioner blir svårt.

- Skulle USA eller Israel släppa kärnvapen hade omvärlden fördömt det något fruktansvärt, Israel hade nog blivit ett nytt Nordkorea, USA hade nog klarat sig någorlunda men hade fått stora handelskonsekvenser.

- Israel och USA hade nog kunnat störta Iran ganska så snabbt, men vill nog låta invånarna själva gör lite själ för mödan, finns en balansgång av att vara populär både på hemmaplan men också bortaplan, samt diverse internationella lagar vilka man redan bryter mot.
Så tror det här kan bli utdraget, och det är inte alls säkert att man går in så hårt utan att regimen kanske t.o.m. består.
Citera
2026-03-03, 10:32
  #7618
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Syron
På punkt ett kan jag bara säga att det här med "förhandlingar" samtidigt som USA flyttar krigsmaterial I mängder som inte setts på årtionden skulle varit den första hinten att de skulle attackera Iran. Alla var medvetna om att det var spel för gallerierna.

Och på punkt två sa Iran flera gånger att om USA på allvar attackerade dem så skulle de attackera alla baser de kunde nå samt slå mot oljeproduktion i Saudi, stänga sundet med mera. De har hållit vad de lovat där, för de står och har stått vid ett existentiellt hot från USA mer eller mindre sedan Shahen störtades. Om de inte hade hållit sitt ord där hade deras regering redan varit störtad, eftersom de inte har kärnvapen att slamra med såsom Nordkorea, Pakistan, Kina etc.
Nej jag trodde inte på denna utveckling vi nu har.
Jag trodde Trump återigen bara hotar liknande sin tariffer/tullar.
Alltså det som var vanlig information så flyttade USA ett stort hangarfartyg och en del andra fartyg till området. Alltså typiskt Trump att hota.

Jag är nog inte ensam om detta och därför reste folk till Asien och Mellersta östern.
Dessutom fanns ingen avrådan och då tror folk det är grönt att åka.
Även att många hade inte kunnat avboka och fått ta smällen ekonomiskt själva.
Vi såg liknande med pandemin där avrådan kom rätt sent och folk åkte till Alperna för att åka skidor och kom hem med covid.

Det du nämner om massa förflyttning krigsmaterial var nog få som hade den insikten.
Citera
2026-03-03, 10:33
  #7619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JackeJocke
Tror han bara snackar.

Tror inte han vill vinna ala WW2 med underskrifter på någon båt ute till havs ( japan ), utan bara få Iran förstå att ni skaffar inte kärnvapen ok!!!!
Då är Israel och USA säkrat.

Sedan om folk lyckas störta nuvarande regimen är en bonus, men inget mål.

Helt korrekt. Det primära målet är att definitivt utplåna Irans kärnprogram. Sen kommer man söka skapa optimala förutsättningar för ett folkligt störtande av regimen och hoppas på det bästa. Lyckas inte det senare så kommer man sannolikt nöja sig med att ha neutraliserat fienden militärt.
Citera
2026-03-03, 10:34
  #7620
Medlem
Kungenshoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .vitalicus
Varningen: Underskattat Iran – de vill ha utnötningskrig
https://www.expressen.se/nyheter/varlden/varningen-underskattat-iran-de-vill-ha-utnotningskrig/



När Expressen hänvisar till "experter" så vet man vad klockan är slagen.
USA verkar inte va rustade för ett utnötningskrig eftersom Biden gav bort så mycket från förråden till Ukraina.
Särskilt luftvärnsmissiler verkar va bristvara.
Iran verkar vilja tömma de förråden genom att skicka drönare.
Det kan skapa brist för Ukraina om alla gulfstater vill ha patriotmissiler.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in