2026-04-16, 07:24
  #61
Medlem
Riksreptilens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Det lutar åt att Mette fortsätter, frågan är bara hur hon ska lyckas skrapa ihop 90 röster (S +ett borgerligt parti + den autonoma vänstern +3 partier till blir komplicerat), gissningsvis blir det en lösning över mitten men det är också svårt när 20% röstade till vänster om S. Den borgerliga sidan är väldigt splittrad och verkar inte kunna ena sig om något och det underlättar nog för Mette.
Det verkar drygt två veckor senare vara planen fortsatt.
Ev blocköverskridande för en framgångsrik minoritetsregering lär dröja, som herr Löven lyckades med för många år sedan i december.

https://www.sverigesradio.se/artikel/kan-droja-innan-frederiksen-bildat-regering-i-danmark

" Statsminister Mette Frederiksen har försökt bilda en bred vänster- mittenregering, men samtalen har hittills inte gett resultat.

Lars Løkke Rasmussen, ledare för mittenpartiet Moderaterne, spelar en nyckelroll och hans parti kan avgöra om en regering över blockgränserna blir verklighet "
Citera
  • 5
  • 6

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in