2026-02-11, 13:53
  #121
Medlem
Vilken tragisk tråd.

Jo, många (absolut inte alla) äldre har det bättre ekonomiskt än nutida yngre. Men det var knappast något de planerade, eller ens hade makt att påverka när de var yngre. De hade inte mer makt över världshändelser och politiska beslut än nutida yngre.

Så detta skuldbeläggande och hat är inte verklighetsförankrat. Men offerkoftan är ju alltid bekväm.
Citera
2026-02-11, 13:54
  #122
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TjackOhej
Det är boomers som lever loppan på sin räkmaka och sitt ha begär, gratulerar ni tog allt och fick allt men lämnar inget efter er. De yngre får leta efter brödsmulor och underhålla sig med tik tok och knark.

Jag ska pissa på era gravar!
Du, svenska avundsjukan personifierad.
Skaffa dig ett liv, men du lär få jobba hårt för det precis som de du ska pissa på.
Citera
2026-02-11, 13:55
  #123
Medlem
TjackOhejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Du, svenska avundsjukan personifierad.
Skaffa dig ett liv, men du lär få jobba hårt för det precis som de du ska pissa på.

Snart är du död gubbjävel.
Citera
2026-02-11, 14:06
  #124
Medlem
När man läser en del inlägg är det lätt att fatta att dom aldrig kommer att få ett jobb, och är dömda till en trist framtid. Och mår skit såklart.
Citera
2026-02-11, 14:07
  #125
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dalavita
Det är just för att folk inte hatar sina föräldrar och mor- och farföräldrar som det här problemet kvarstår. Om det var som du sa skulle förmodligen dom rånas i sina hem och dödas för sina resurser... Istället låter vi hela samhället gå under så att de ska ha det bekvämt sista åren av sina liv.
Det är alltid "dom andra gamlingarna" som är boomers. Nej, deras egna päron har hemtjänst och liggsår och bostadstillägg, och utgör en minoritet.

Det är alla dom där miljonerna svenska pensionärer med fritidshus på Costa del Sol och avbetalda villor i Djursholm som är vidriga.

Kanske dags att inse att alla människor är olika, gör olika livsval, och har olika livssituation både under knegaråren och pensionen. Pensionärer är inte en homogen jättepropp som växt upp med silversked i mun.
Citera
2026-02-11, 14:08
  #126
Medlem
pn222jws avatar
Det blir inte mycket till homogenitet:

Åldersapartheid

Genusapartheid

Socioekonomisk åtskillnad

Ideologisk polarisering
Citera
2026-02-11, 14:09
  #127
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TjackOhej
Snart är du död gubbjävel.
Fint, den bet bra hos dig. Hahaha
Man vet aldrig när man ska dö.

Japp, jag är uppenbarligen lyckligare än du. Ta nu din medicin så kanske du mår lite bättre.
Jag tar nog en whisky lite senare idag.
Lördag hela veckan,
Citera
2026-02-11, 14:09
  #128
Medlem
TheJesuits avatar
Många bortskämda små as här inne i tråden. Skaffa er en utbildning som inte stavas influenser, programledare eller genusvetare så finns jobb. Bra jobb och gott om jobb. Fast glömde, ni vill väl inte ha riktiga jobb förstås? Miljonär innan 30 och jobb som professionell pokerspelare kanske?

Lycka är att komma hem efter en dags hårt arbete - duger inte TikTok. Lycka är också ett eget boende som skall vara så svårt att få, sägs det. Men man får väl hyra i tredje hand de första 10 åren och spara ihop till en handpenning, det är ju bara att man behöver flytta ibland. Sluta vara så jäkla bortskämda!
Citera
2026-02-11, 14:11
  #129
Medlem
thestalkerdudes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Vi äldre har fått jobba oss till det vi nu har

Jobba oss till? Var knappast ni bortskämda babyboomers som gjorde de. Det var Krigsgenerationen och den Tysta generationen som jobbade ihop de välståndet.

Ni babyboomers gjorde inte ett skit, ni levde med silverskeden i munnen och sen fick tantrums när vi kommande generationer efter er ville ha samma välstånd, för ni ville ha allt för er själva och vägrade skicka välståndet vidare.

Skyll inte på oss att vi är "bortskämda", ni uppfostrade upp oss så alla problem i dagens samhälle ligger på er och ingen annan.
__________________
Senast redigerad av thestalkerdude 2026-02-11 kl. 14:14.
Citera
2026-02-11, 14:14
  #130
Medlem
Dom yngre tror ju att världen kommer gå under om man äter lite kött istället för en morot en gång i veckan.

Och om kossorna fiser för mycket så blir det global överhettningskatastrof.

Sen tittar dom bara på 20 sekunders klipp och tror det är reflekterar världen idag.

Ingen har häst eller spelar badminton.
Och alla sippar lattekaffe och energidrycker.

Inte konstigt att dom mår dåligt
Citera
2026-02-11, 14:15
  #131
Medlem
Ja de äldre får ju ett sista nyp på ålderdomshemmen numera oavsett om de vill eller inte.
Citera
2026-02-11, 14:16
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av thestalkerdude
Skyll inte på oss att vi är "bortskämda", ni uppfostrade upp oss så alla problem i dagens samhälle ligger på er och ingen annan.
Men då kan väl den generation du hatar på skylla på sina föräldrar? Och de på sina föräldrar?

Och så vidare: f-n ta er, Adam och Eva, för att ni levde i paradiset men lät kommande generationer leva i den här världen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in