Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Jag blir troligen inte så gammal. Tänker att man kanske ska leva medan man har någon ork kvar. Men det måste ju vara realistiskt också.
Vad har du för omkostnader idag, och kan du minska dem?
Kan du leva på motsvarande garantipension plus ev bostadsbidrag så är det ju bara att köra på det om ditt sparande räcker så länge.
Men säg 200 per år att leva på , det är 2 miljoner på 10 år du behöver ha sparat, ev lite mindre iom att du kan plocka ut lite ränta/avkastning också.
Edit
Mitt sjönk med 20% ungefär. Räknade inte in mitt privata pensionspar i det.
Hade du funkat för mig att leva på, men har dels inte så mycket sparat samt det hade blivet lite tråkigt med så begränsad ekonomi.
Då jobbar jag hellre lite längre. Men beror ju mycket på vad man har för jobb också, jag trivs bra med mitt, och det erbjuder vissa förmåner som försvinner när man slutar, som tjänsteresor utomlands