Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Senast idag såg jag en lång video om Epsteins umgänge med Noam Chomsky, extremt känd vänster-liberal intellektuell. Chomsky som är extremt intelligent och påläst försvarar Epstein till sista blodsdroppen mot alla falskt hån som finns på nätet. Epstein har uppenbarligen en begåvning att ljuga.
Noam Chomsky är framförallt känd för att vara en lingvistiker som har åsikter om allt men aldrig någonsin har yttrat ett kritiskt ord gentemot Putin och Ryssland, bortsett från underdånig respekt, och aldrig någonsin yttrat något stöd för Ukraina. Han brukar kontra påståenden om att Rysslands invasion av Ukraina kanske inte är jättebra med olika varianter på "har du tänkt på att USA också gjort dåliga saker?"
Karln är ett meme och en driftskucku sen åratal och gör ingenting för att förbättra sitt anseende. Trump beter sig likartat undergivet mot Putin och Ryssland men han utför åtminstone lite pliktskyldigt ögontjäneri, eftersom det börjar bli pinsamt att heja på ryssen ens utifrån nån slags "den starkes rätt" - när det är så uppenbart hur uselt ryssarna presterar med alla mätbara mått. Det har ju förstås aldrig varit rätt att heja på ryssen utifrån nån anständighet men tills rätt nyligen lyckades de ju lura oss västerlänningar och sig själva att de var världens andra mäktigaste krigsmakt lol
Chomskys motsvarighet i Finland heter Johan Bäckman och hans motsvarighet i Sverige heter Lena Andersson och Åsa Linderborg, creddiga, "moraliska" åsiktsmaskiner som tycker till om allt men aldrig på allvar kritiserar Putin och Ryssland utan däremot upprepade gånger bekräftar Kremls senaste propagandanarrativ, med spöklik precision I koordineringen med vad flashbacks rysstroll basunerar ut.
Så inte alls förvånande att Noam dyker upp i Epstein-filerna. Heller inte märkligt att han tvärs mot anständighet och förnuft hejar på Putler. Min tes att Putin och KGB (FSB-GRU-SVR) är drivande bakom detta får ytterligare bränsle och ingenting som motsäger det. Israel är insyltat ja, men via rysk korruption.