Citat:
Ursprungligen postat av
Nannegijala
Eller så har det inte att göra med judar eller inte judar utan att olika människor har olika åsikter.
Man kan lätt tro att judar inte alls arbetar för vad som är bäst för dem utan har en mer utilitaristisk världsbild. Så är inte fallet.
Om du tänker efter lite på hur judar och zigenare har haft det i Europa och i Mellanöstern/Nordafrika. Judarna har bott i Tunisien, Marocko, Yemen, Iran, Irak och över större delen av Europa. Inget land har varit deras så att säga. Hur kan ett folk överleva i flera århundraden i främmande länder om de INTE konstant premierar sitt eget folk framför andra? Både judar och zigenare har valt sitt eget folk framför andra och det är just därför de existerar idag.
Du skulle kunna åka till Minnesota och leta efter svenskättlingar som talar svenska och du skulle antagligen inte finna en enda. Däremot kan du besöka Williamsburg i NY där det finns judar som kan jiddisch men inte engelska.