Citat:
Ursprungligen postat av
PingPongZong
Jag tycker polisen du skrev om var en idiot. Om det nu är sant. Vilket det antagligen inte är. En polis ger inte tillbaka en kniv han lyckats avväpna en person från. En polis gör inte så. Han är utbildad. Polis är ett yrke. När han är i uniform är han på jobbet. Och knivhugg är inget man lär sig speciellt ofta av. Man dör.
Jag känner eller kände en (man) som tränat Krav Maga i 15år (på den tiden). Han var fotbollshuligan. Och fanns, och finns riktigt bra slagskämpar som aldrig tränat kampsport/självförsvar. Det finns helt värdelösa inom kampsport precis som i andra sporter fast dom tränat i många, många år.
Att slåss och försvara sig är något många har medfött, andra inte. Många som tränar kampsport är riktiga mesar när det kommer till slåss på riktigt.
Poängen med att träna på att försvara dig mot knivhugg handlar ju om att du helst INTE ska dö.
Att du kommer klara dig undan från att bli skadad är ju ganska svårt, vilket såklart de som tränar för det här har med i beräkningen. Annars hade det inte varit realistiskt. (Och det är därför som prio1 inte är att skydda sig, utan att försöka fly)
Ett ännu värre exempel som du heller aldrig kommer klara av att ta in, handlar om hur du försvarar dig mot en pistol.
Redan här när din hjärna börjar spinna på högvarv så tror ju du att ”det går inte att träna bort ett pistolskott, eller en kniv”, men faktum är att du ju såklart kan träna på att maximera dina chanser att överleva om nån dra kniv eller pistol, men betyder ju inte att du kommer överleva varenda scenario eller verklig händelse, men det är inte heller realistiskt att tro att du ska göra det, så du angriper problemet från fel håll. Det handlar om att maximera sina chanser att klara sig undan från skador.