Citat:
Ursprungligen postat av
bakelsernassmak
Vanligt vet jag inte, det stämmer att det finns folk som påstår att de sett alla möjliga olika saker, men inte i något statistiskt betydelsefullt mönster, det är extremt låga procent vi pratar om som samtidigt har andra varningssignaler för att något inte stämmer med dom upplevelserna, som att personen inte verkar trovärdig av olika anledningar.
Har du en NDE så kommer du med största sannolikhet se en gud av ljus, en livsrecension och kanske jesus om du har tur. Statistiskt sett alltså.
Någonting mer som jag tycker är intressant i sammanhanget är jämförelse med dömmar och sömnparalys.
Gammavågor, vilka visats vara aktiva upp till 7 minuter efter döden, är också aktiva vid drömtillstånd och även psykotiska episoder. Vid stress drar blodkärlen ihop sig och hjärnan får viss syrebrist (vilken i just dessa fall är betydligt lägre förstås än vid CA).
Patienter som varit medvetna vid CA erfar ofta liknande som vid sömnparalys, mardrömmar och psykotiska paranoida episoder. Fina drömmar om frid, ljus och glädjefyllda minnen (för att inte nämna Jesus) förknippas annars inte med gammavågor orsakade av syrebrist. Ändå kritiseras den stora studie om NDE och OBE du postade med argumentet gammavågor efter klinisk död.