Den nya sk "Syriska regeringen" med fd. Al-Qaida ledaren al-Jolani i spetsen och som backas av väst har nu tagit över flera områden som varit under kurdisk kontroll och släppt ut alla sina getknullar-kusiner från fängelserna. Likaså Al-hol lägret där ca 50 000 IS-anhöriga befinner sig. Efter att ha hyllats som hjältar under alla dessa år så har EU och USA vänt kurderna ryggen för att sätta sina kort på dessa jihadister istället.
För EU och USA handlade det aldrig om IS vid första tillfället, utan det handlade om att Putins allierade Assad skulle falla. Vem som styr skulle inte spela någon roll, bara den inte är pro-Ryssland.
Men men, nu är dörren öppen, många av dessa getknullar-jihadister är europeiska medborgare och bland dom mest radikala av alla.
Vi får även tacka våra Tidö-ministrar som nyligen var på besök i Syrien hos dessa jihadister och belöna dom med en fin summa av våra skattepengar! Kanske de borde utredas för terrorfinansiering?
Vad säger ni om IS 2.0? Kalifatet har nu direkt gräns till Turkiet så dörren till Europa står vidöppet. Kommer vi få se fler terrordåd inom närmsta tiden?
Ptja det nalkas ju krig och Mellanöstern lär ju få vara med på sitt hörn, antar jag.
finns ingen som har värre Stockholmssyndrom än blattetjejer. de måste tillhöra mänsklighetens absolut mest korkade skara. vilket också förklarar varför deras söner blir våldsamma clowner med ett ögonbryn.
Invandrare från Syrien som jag har samtalat med gillar den nya islamistiska diktatorn.
Man ogillar Al-assad som var en sekulär diktator.
Så nog vill muslimska kolonisatörer i Sverige se ett världsomfattande kalifat med sharialagar.
Jag har frågat dem om Hitler, Hitler gillar de väldigt mycket.
Usa och Israel hatar man med hela sin själ.
Man vet vilka judarna är och vilken makt de har över Usa.
Européer får leva med ett svärd över huvudet, närsomhelst kan ett nytt muslimskt terrorattentat ta vid.
Då vi Européer får sota för vad Usa och Israel har ställt till med i deras länder.
Enligt muslimerna är vi medskyldiga.
Vi Européer är helt försvarslösa, att bära vapen för självförsvar är strikt förbjudet.
Bara kriminella, statsmakten och terrorister är beväpnade.
__________________
Senast redigerad av StormuftinMagda 2026-01-22 kl. 18:40.
Det är ca 200 000 från Syrien
Kanske vår största enskilda utomeuropeisk invandrargrupp.
Chansen finns att den svarta fanan hissas här med
Det är den största invandrargrupp även med våra grannländer medräknat.
Citat:
På senare år har ett stort antal personer från Syrien invandrat till Sverige och Syrien är nu det vanligaste födelselandet bland utrikes födda i Sverige.