2026-01-18, 13:04
  #109
Medlem
DenverAirports avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jools71
Avtalet som finns säger ju att tullarna ska vara 15 %. Om tullarna inte är 15 % så förfaller ju tullavtalet.

Ja, det gäller inte. Avtalet upphörde när Sverige började störa USAs säkerhet.
Citera
2026-01-18, 13:05
  #110
Medlem
Ringhals3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Gummi-Tarzan-
Kanske, men nu vet alla att Trump bara gör detta för att få till förhandlingar. Så jag tvivlar att marknaden reagerar nämnvärt.

EU kommer sätta upp samma tullar mot USA, som blir rädda, det blir förhandlingar, och sedan blir det som vanligt.

Ett tramsigt skådespel från psyksjuka Trump som vanligt.

Exakt, aktiemarknaden bryr sig inte längre om trumps härjningar och i slutändan är det USA som drabbas tvärt om mot vad Trump tror.
Citera
2026-01-18, 13:14
  #111
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moksha
Det moderna tekniska samhället fungerar inte utan amerikanska företag.

Varje plattform på sociala medier, grafikkort, datorkomponenter, hårdvaror, mjukvaror.

Svårt att bojkotta.

Att inte något land i EU kunnat bygga europeisk teknik senaste 50 åren är för mig ett stort frågetecken.


Inte alls, Det finns redan lösningar på allt du nämner och allt du radat upp tillverkas inte och ägs inte av USA.

Holland är en stor aktör när det gäller waffers, dom uppfinner och äger den största biten. Den mesta tillverkningen ligger i Asien, ej Kina men ja också i Kina, och Kina kopierar mycket men dom kan inte hänga med på det nyaste.

Corronan gjorde att man kom på att all tillverkning kan inte bara vara i Taiwan och asien så man bygger redan på flera kontinenter. Den i USA har inte gått så bra. Det är på gång inom EU också så om ett par år är vi helt garderade.


Det fetade, du har noll koll. Vi är tvärt om väldigt stora. Det är ju förtusan därför vi har det så bra jämfört med fattigare delar av världen. Du kan ju roa dig med att googla samma fråga om ryssland, ryssar har inget annat än naturtillgångar och korruption.

Varje plattform på sociala medier, grafikkort, datorkomponenter, hårdvaror, mjukvaror.

Nej. All mjukvara har alternativ på exakt alla punkter, en mängd väldigt bra dessutom.

Det enda jag kan komma på som vi inte kan klara oss utan i dag är Själva grunden i banksystemet, Visa och Mastercard. Där är vi heltorsk.

Grafikkort ja... ARM blir allt bättre och det är Engelskt.
https://sv.wikipedia.org/wiki/ARM_Holdings

och på arm behövs ingen ytre grafikdel direkt. Kolla om MAC som iten har "grafikkort" men fungerar som om det har ett för ARM fungerar friare. ARM datorer som inte är amerikanska har börjar dyka upp.

och Steam har redan gjort så att den större delen av alla spel fungerar. Mycket på grund av deras ny handburna spelkonsol + att MAC är ARM.

Det funkar inte så bra än på "stationära icke MAC med arm" datorer. Men det är så nära och väldigt mycket är på gång redan. Vi är nog bara få år bort och med det här läget så skulle det inte alls förvåna mig om folk kommer börja trycka på hårdare så dom kommer det fungera bra om få år.

Nu är ju inte Grafik lika bra på en MAC (bara som ett exempel för ett den finns och man kan spela spel på MAC som har ARM) som på ett grafikkort från nvidia eller AMD.

Vine som gör att man kan spela spel med MAC och Linux.
https://gitlab.winehq.org/wine/wine/-/releases/wine-11.0

Du har också programmet Crossover.

Man kommer porta och nya alternativ kommer nog dyka upp. Allaär sura på USA nu. Folk kommer programmera, det kommer komma förbud mot amerikanska produkter. Folk inom EU kommer lösa det lilla som inte fungerar ännu utan USA.

Danmark satsar på digitalt oberoende genom att byta ut Microsoft. Ett strategiskt drag för ökad kontroll och säkerhet.
https://www.dagensps.se/teknik/danmarks-ovantade-teknikdrag-dumpar-microsoft/
__________________
Senast redigerad av Brodrude 2026-01-18 kl. 13:40.
Citera
2026-01-18, 13:29
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ringhals3
Exakt, aktiemarknaden bryr sig inte längre om trumps härjningar och i slutändan är det USA som drabbas tvärt om mot vad Trump tror.

Är ju rätt säker på att Tump kommer gå vidare som den som gjorde att USA helt tappade greppet om att en stor det av världen baserar sin valuta och sina banksystem som i dag är knutna till USA.
Vårt Guld i fort Knox tar vi hem.

Att demokratiska länder kapar alla band och där den nya ordningen är att Amerika ses som ett land ingen kan lita på och blir hela innebörden med det nya "Amerika first". Det blir lite som att Trump sa vi skall stänga gränserna och kontrollera allt till vår fördel, blev ett enda stort, vi var vist mer beroende av alla andra länder än vi var medvetna om. Med ett oj Europa behövde oss inte ens, med ett fett "Vi såg det inte komma".

Världen tar hem sina investeringar för alla vet att USA kommer gå åt skogen.

R.I.P USA
Citera
2026-01-18, 13:52
  #113
Medlem
otellos avatar
Dags sälja amerikanska bonds som förra gången.
Citera
2026-01-18, 13:54
  #114
Medlem
Om börsen rasar så ser jag det som en möjlighet att göra lite TACO-trade.
https://www.instagram.com/reel/DPy3lpwDNjK/?igsh=MW1pNnNvODlvd2x6cg==
Citera
2026-01-18, 14:03
  #115
Medlem
Kollade runt i går på nätet om vad amerikanos tycker om det hela och det var många som tycker att dom inte kunde sagt det bättre själv, "det är precis så vi tycker" när grönländare själva säger att USA har redan någon bas här och får bygga flera baser om dom vill och Amerikanare får utvinna våra till gångar om dom vill.

Väldigt många grönländare har hela livet jobbat på Amerikanska baser och tyckt att det vart en väldigt bra arbetsgivare och sett upp till USA. Nu säger dom att dom är rädda för Amerikanerna och i stället vänligt tacksamma för alla länder som sänder dit soldater.

Det är alltså en tvärvändning där väldigt många grönländare tvärvänt. Nu vill ingen ha en Amerikansk bas där. Väldigt många Amerikanare håller med.

Trumpsidan tjatar på om att dom inte vill betala bla bla bla. Det har dom ju aldrig behövt göra heller så att... Dra tack.
Citera
2026-01-18, 14:05
  #116
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ambushed
Det ser inte ljust ut direkt.

Men det finns en lösning: Sverige slutar backa danskarnas orimliga krav på territorium som inte borde tillhöra dem.
Indianerna i USA kastar ut Trump och flyttar in i vita huset är också en lösning?
Citera
2026-01-18, 14:07
  #117
Medlem
slutbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brodrude
Det enda jag kan komma på som vi inte kan klara oss utan i dag är Själva grunden i banksystemet, Visa och Mastercard. Där är vi heltorsk.
Så är det, men EU har förberett ett alternativ med den digital euron.
Reuters nämner att man ökar tempot på utvecklingen.

Vi betalar dessa amerikanska företag en liten andel av varje korttransaktion. Det är därför företagen är värderade som Sveriges BNP. Kanske är värt att tänka över vilken valuta vi vill använda i Sverige när den digitala euron är på plats.
Citera
2026-01-18, 14:14
  #118
Medlem
Dalulvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dogmatix
Om börsen rasar så ser jag det som en möjlighet att göra lite TACO-trade.
https://www.instagram.com/reel/DPy3lpwDNjK/?igsh=MW1pNnNvODlvd2x6cg==

Frågan lyder: DECO? Does Europe Chicken Out?

Det viskas om att säga upp handelsavtal, sluta köpa amerikansk militär utrustning, bojkott av stora amerikanska kedjor, sparka ut amerikanerna från alla baser ... ja, skippa gärna Fotbolls-VM också.

Man har låtit tomten hållas. Men nu är det över?

Går USA ens att lita på i framtiden? Europa behöver bli en egen supermakt?
Citera
2026-01-18, 14:25
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dogmatix
Om börsen rasar så ser jag det som en möjlighet att göra lite TACO-trade.
https://www.instagram.com/reel/DPy3lpwDNjK/?igsh=MW1pNnNvODlvd2x6cg==

Precis, Trump skrev ju på social media "Buy now, thank me later". Hade man följt rådet då så hade man prickat botten förra året.
Trump verkar ju vara rätt bestämd med att inte låta aktimarknaden braka ihop. Så blir det ett rejält fall nu så se det som en möjlighet. Ha pengar redo!

https://economictimes.indiatimes.com/news/international/global-trends/buy-now-thank-me-later-trumps-tariff-reversal-sparks-insider-trading-allegations-heres-which-billion aire-just-got-richer/articleshow/120207715.cms
Citera
2026-01-18, 14:29
  #120
Medlem
Man kan minst sagt nog förutse att det kommer säljas från svensk och Europeisk militärindustri Menar mer än innan och säkert satsas väldigt på innovationer. Nu när allt från USA måste ut så skall bara det ersättas.
Det kan vi se komma om man säger så. Om inte då ska vi vara oroliga.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in