Det kan vara värt att ta följande utveckling i beaktande:
Citat:
Mer än hälften av alla som gjort körprov i år har blivit underkända. Det visar nya siffror som SVT har fått ut från Trafikverket.
Ofta pratas det om att man ska ha många mil i kroppen innan det är dags för uppkörning, men det räcker inte riktigt menar trafikinspektör Katarina Törnberg.
– Det handlar också om att ha många bra och utbildade mil. Man behöver vara betydligt mer förberedd när man kommer till oss, säger hon.
Fler som övningskört privat misslyckas
Enligt Katarina Törnberg är det tydligt att de flesta som misslyckas med uppkörningen har kört mer privat och mindre på körskolan.
– De som klarar sig bäst kommer från trafikskolorna där de fått en bra utbildning innan de kommer till oss.
Trenden är att många unga rundar riktiga körskolor och antingen övningskör privat eller anlitar en svart körskola - varpå man chansar med uppkörning alldeles för tidigt.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/over-halften-kuggar-pa-uppkorningen-har-ar-de-vanligaste-felen
Södertälje uppvisar ett snitt på icke godkända uppkörningar som ligger över riksgenomsnittet.
Citat:
Norrköping 49,76 %
Skellefteå 56,69 %
Skövde 57,57 %
Sundsvall 40,49 %
Södertälje 57,35 %
Umeå 47,35 %
Upplands Väsby 51,35 %
Uppsala 50,64 %
Visby 55,33 %
Vänersborg 53,04 %
Västerås 48,60 %
(Utsnitt ur länken ovan)
Utvecklingen är tydlig i storstads- och berikade områden. Man ser inte körkortsutbildning som något som tillför individen något, utan endast kostnad och ett hinder på vägen till körkort - något man utan problem kan snåla in utgifter för, fuska sig igenom eller rent av försöka muta sig förbi.
Jag kan faktiskt belysa detta problemet utan att veta vem som kommer bedömas som vållande till den aktuella kraschen.
Ytterst få elever under utbildning eller uppkörning har den erfarenhet, situationsmedvetenhet eller bilkänsla som krävs för att reda ut en plötsligt uppkommen trafiksituation som är potentiellt dödlig.
Inte ens som godkänd och med nytaget körkort är man den hjälte man tror man är, och somliga når aldrig upp till den nivå som krävs för att överleva i trafiken.
Men, den nu gällande inställningen att "jag kan det här" och att körkortsutbildning bara är ett jobbigt hinder på väg till körkortet är ett problem.
Inse att bilkörning utan jämförelse är det farligaste de allra flesta av oss någonsin kommer att utsätta oss själva - och andra för.
Vore det inte läge att ta utbildningen på allvar?
Hur det ligger till i just detta fallet kommer troligen upp till ytan, men generellt är trenden mer än oroande.