Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Du har fel. Det verkar intelligent av en dator att kunna spela schack. Men det är bara en matematisk algoritm, i enklaste fallet "testa alla möjligheter", så det är inte intelligens och en schackdator kan naturligtvis inte spela om man ändrar på en enda schackregel för den har ingen intelligens bara en massa programmerade regler.
På samma sätt med LLM. Det är en schackdator som testar massor av inlärda regler men intelligens är att kunna besvara frågor som ingen ännu ställt, förmågan till nytänk. LLM kan inte tänka alls, det är bara en papegoja.
Jag pratar om LLM och inte schackdatorer. LLM har artificiella neurala nätverk som liknar biologiska nervsystem, och tränas likt hur människors språkcenter lär sig bearbeta språk. Inte med grammatiska regler utan med statistik över vanliga ordföljder.
Du glömmer träningen om du säger att LLM bara är algoritmer. Precis som att datorer både består av hård- och mjukvara, och människors intelligens både påverkas av biologiskt arv och deras uppväxtmiljö, så definieras LLM inte bara av sina algoritmer, utan också av hur de har tränats. T.ex. att översätta och sammanfatta text, att lösa logiska problem och agera som om de förstår.
Jag ser en biologisk neuron som en algoritm vars synapser kan tränas att växa ut och bilda nätverk enligt matematiska och statistiska regler. Varför tror du inte det?
Är du som vissa religiösa personer? De tror att människan har en övernaturlig själ med evighetsnatur - biologin kan inte förklara att vi har känslor, självmedvetande och en subjektiv upplevelse av att vi tänker. Isåfall kan man inte betrakta vårt sinne som helt algoritmiskt. Denna syn är ett arv från de antika grekerna som trodde på en ideal osynlig värld, och medeltida filosofer som också trodde att det fanns både en fysisk och en andlig värld parallellt. Dualism. Denna syn går inte att bevisa. Idag ser vi det ena som hårdvara, det andra som hjärnans mjukvara.
Jag tänker att tron på AI inte motsäger en religiös tro. Även om det skulle finnas en gud som har skapat oss så kan hen ha designat neuronernas algoritmer, och språkcentret i likhet med LLM. Eller så designade hen naturlagar som ledde till universums och livets uppkomst och utveckling fram till oss. Vår själ är bara hjärnans informationstillstånd.