Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
Vi räknar naturligtvis inte kostnader utifrån vilken personal Polisen samlat till en match när poängen är att dom medvetet blåser upp hotet från fotbollssupportrar. 200 Mkr är kostnader för skador på utrustning, bilar, rättegångar m.m. När eldades det upp 8 polisbilar vid ett derby sist?
Diskussionen om vad som kostar mest är egentligen irrelevant. Jag pekade bara på att ditt påstående var fel, upploppen kostade inte mer för samhället än vad fotbollen gjort under 2000-talet. Jag har heller inte sagt att det eldats upp bilar utan kort och gott att ditt påstående var fel. Men som sagt, det hör inte hit.
Citat:
Ursprungligen postat av
116-Sofia
Hur har du kommit fram till denna slutsats?
Intervjuer med ordförande för diverse fotbollsklubbar som påtalar att de förlorar massor av pengar pga just detta. Stora säkerhetskostnader och uteblivna intäkter pga det fåtal som inte är där för fotbollen.