2026-01-10, 19:32
  #13
Medlem
Skaraborg2s avatar
"Säkra" länder?

Ja snaran dras åt mer och mer gällande "bra" länder att fly till.

Förut var Sydamerika en "bra" kontinent men det har förändrats. Jag skulle nog säga att Afrika är den minst "sämsta" kontinenten för flyende kriminella.

Hur är det med Mauretanien och Madagaskar? Dock verkligen mycket ruggiga fängelser i dessa länder.
Citera
2026-01-11, 12:25
  #14
Medlem
Jag har ett scenario av hur brottslighet visst kan pågå i Sverige och utan konsekvenser.
En person har varit fullt skriven I Sverige,men har sedan 2016-2023 haft olika adresser hos anhöriga,men endå hafr verksamhet i Fuengirola som mäklare.Dubbel bosättning har inte varit aktuellt.Nolltaxerad sedan 2016.
Bor nu helt I Sverige,köper bilar och nu fastighet kontant på 2,1 miljoner kronor och fortfarande nolltaxerad,men med pengar från Spanien.
Pengarna går först via anhöriga och många inköp görs på det sättet,för att undvika frågor från banken eftersom att ingen löneersättning inkommer stadigt.
Ingen myndighet gör något eftersom att inga skulder finns.
Personen har inkomst av kapital,men i spansk bank och kanske annan också.
Det går att tvätta pengar på ett finurligt sätt i Sverige,så hårdhandskarna som sägs finnas har kryphål.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in