2026-01-14, 19:21
  #109
Medlem
rtyuios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HipToBeSquare
Detta är det mest intressanta inlägget och att nästan all diskussion om USAs införlivande av Grönland är felfolkuserad eftersom den fokuserar mest på Danmarks roll och inte tar med hur det påverkar de som faktiskt bor på Grönland.

Om USA tar över Grönland, vad händer då med grönlänningarnas självbestämmande, antagligen blir det utslängt. Om USA börjar utvinna naturresurser, vad får grönlänningarna ut av det? Kommer grönlänningarna ens vara representerade i Washington DC eller blir det som Puerto Rico?

För mig ser det mest ut som Trump kör ett slags Rothchildaktigt övertagande för att kontrollera alla resurser på klotet de kan utan att ens bry sig om invåndarna, så det är frågan om kolonisation bokstavligen. Det ironiska är att USA var skapat för motverka det brittiska imperiets kolonisation, som lyckades senare nästla sig in i USA igen med Trump som den nuvarande bulvanen.

Ja, de har nästlat in sig i princip sedan i vart fall sedan John F Kennedy blev mördad av sin "närmaste allierade vän" Israel som styr showen bakom kulisserna om inte tidigare.

Grönlänningarna kommer få lika stor del av vinsten som Amerikanska medborgare. Dvs noll och ingenting eller i bästa fall kaksmulor. De stora tuggorna går till diverse Amerkanska företag som kommer ta in vinsterna till sina chefer i USA.
Citera
2026-01-14, 23:08
  #110
Medlem
nerdnerds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regeringsbildare
Haha vad fan har Sverige med detta att göra ? Typiskt woketards som förespråkar ett utvidgat kollektivt tänkande. Låt Grönland avgöra sin egen framtid, USA har ju uppenbarligen ett attraktivt förslag som kan göra livet bättre än med Danskarna
MAGAt, Danmarks sak är vår. Stick o brinn.

Ni MAGAts tänker inte själva öht, utan tror ju bara blint på er sektledare. Alldeles nyligen om inga mer forever wars, men nu ska han ju kriga över hela planeten inkl mot allierade. Neocon 2.0.
__________________
Senast redigerad av nerdnerd 2026-01-14 kl. 23:13.
Citera
  • 9
  • 10

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in