Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
  • 1
  • 2
Idag, 12:55
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VigosRos
Är Gud kraften som satt igång hela universum?
Varför måste man fasta?
Ja, jag definierar Gud som skaparen av allt som existerar, så det betyder du kan inte missförstå det som Zeus tex för att han är inte skaparen av allt.

Man behöver fasta för att allt som existerar är energi i rörelse, om du förstår konceptet av att göra en uppoffring för att nå dina mål så inser du att det som vi förstår som "uppoffring" är endast en sätt att skapa utrymme så att nya saker kan komma in i vårt liv.

Vi använder enorm energi att smälta mat som kan användas för att uppnå vår fulla potential.

Istället för att ge upp något värdefullt tex som tid med nära och kära för att uppnå karriärmål så kan den uppoffringen komma från att inte äta i en viss period.

Hur mycket du behöver fasta är individuellt beroende på vad du vill uppnå, hur mycket du har syndat tidigare, hur många problem du hanterar i nuläget osv, det kommer variera från person till person.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in