Citat:
Ursprungligen postat av
torkskap1
Hm, du kanske har en poäng! Kunde hon inte hittat någon i Tyskland att åka till om målet enbart var att komma bort från mamman?
Är det helt säkert att mamman misshandlade henne, eller var det något hon sa för att han skulle tycka synd om henne?
Känns ju ändå som att hon visste vad hon gjorde när det var hon som bad honom att köpa biljett åt henne till Sverige.
Hade det varit en 15-årig pojke och en 40-årig MILF så hade folk säkert sagt att han var kung som fick en 40-åring på kroken och att han måste ha varit kåt som ett djur som åkte ända till Sverige för att få ligga.
Men en 15-årig flicka är tydligen alltid ett offer i jämförelse och oförmögen att fatta egna beslut, trots att tjejer ofta är mognare mentalt än killar i den åldern.
Nej, det gör ingen skillnad om det är en flicka eller en pojke, möjligen i ditt huvud. Ett övergrepp är ett övergrepp. Om ”folk” i din närhet tycker som du skriver, så rekommenderar jag dig att byta umgänge. Normala vuxna män ser inte femtonåringar som sexuella varelser.
Jag har inte tillräckligt med information om händelsen, men kanske tog hon första bästa chans att ta sig hemifrån? Problemet här är inte domen mot en man som uppenbart är pedofil, utan att det finns unga människor som lever i en så utsatt situation att de hellre blir sexuellt utnyttjade än stannar kvar hemma. Om man inte fattar det så har man problem.