Citat:
Ursprungligen postat av
Culpepper
Har tidigare fått utskrivet enorma mängder opiater och bensodiazepiner där jag ibland gick över ordinerad dos då det var så diffust när jag hade 3 olika morfinpreparat samtidigt och 7 olika bensodiazepiner samtidigt men inte att jag köpt på gatan. Så inget dokumenterat att jag köpt på gatan eller att mina drogtester visat något jag inte fick utskrivet av läkarna, möjligtvis cannabis någon gång.
Yes gick hos smärtmottagningen på Östra Sjukhuset i 1,5 år men där fick jag ingen medicinering utan endast psykolog och fysioterapi och lära sig leva med smärtan men det hjälpte inte någonting och 4 år efter avslutad behandling är jag sämre än när jag började där. Efter mycket byta med läkare har den nuvarande till och med nekat alvedon och ipren recept för han anser att kan man köpa det receptfritt så säger riktlinjerna att man inte ska få det på recept. Är en privat vårdcentral och tycker det låter bullshit, tror snarare det är pga det tar tid och göra sådant och då drar den VC inte in pengar.
Diagnoserna jag har är:
Kronisk smärta i bröstryggen utan känd orsak.
Nervsmärta i ländryggen.
Generaliserat ångestsyndrom
Svår depression
Insomnia
Nattskräck
Det enda jag tagit dem senaste 5 åren är diverse antidepressiva, alvedon, ipren, inderal.
Orkar inte leva längre och utreds i Schweiz för att få dödshjälp där. Inte helt omöjligt att få för smärtproblematik men ovanligt.
Kolla upp stamcells behandling i Schweiz dom är bland dom bättre värt ett försök innan bränna stålarna på dödshjälp iaf 👍 jag tänker ge de ett försök iaf och har en vän som är extremsportare men fick artros och diskbråck o allt möjligt
Läkarna i Sverige sa att han inte skulle kunna springa och idrotta mer de va några år sen men han slog nytt rekord i sommras och Efter 68 dagar, 21 timmar och 59 minuter satte han punkt för äventyret – som snabbast i världen och förste svensk att klara Norges alla 377 toppar. Blir typ 5 bergstoppar om dagen varje dag i ca 9 veckor 👍 han har iaf gett upp tro på svensk sjukvård och pratar om hur stamcells behandlingen i Schweiz var hans räddning.
Du får gärna höra av dig i PM om de är nått du undrar.
Jag förstår dig nog ganska bra jag har kronisk smärta värk i bröstryggen har krossat 4kotor och steloperad för ca 10 år sen och de blir bara värre med tiden. Och även de andra diagnoserna utom nattskräck..
Jag har haft väldigt höga doser oxykodon m.m under lång tid det hjälper första veckorna sen ger de knappt nått. Nu har jag inga smärtstillande alls
Skickas bara runt bland läkare som inte vill ta på sig något ansvar utan skickar en vidare till nån som kanske vet bättre brukar de låta.
Mycket och bra sjukgymnastik med en som är med och visar hela passet kan ge rätt bra resultat men dom som ger en ett schema och skickar hem en är värdelöst. De räcker med att du står nån millimeter fel och inte aktiverar alla små muskler som man behöver. Och då måste man ha en erfaren som ser på och rättar till under hela passet justera nån millimeter här och där under hela passet. Ja har ingen aning om varför du har smärta i bröstryggen men jag tror absolut du kan lindra smärtorna en hel del om du pallar träna och bygga upp alla dom små men viktiga musklerna däromkring med en bra sjukgymnast några gånger i veckan under ett halvår iaf.
Sen vet jag att även om man blir av med typ hälften av den kroniska smärtan så kanske de ändå inte är ett värdigt liv att leva. Konstant trött men sover dåligt, svårt att se glädje och ha roligt och ofta drar man sig undan tillslut. Att ständigt ha smärta som man vet inte försvinner tär enormt på psyket som utomstående inte kan föreställa sig.
Du får medicinsk cannabis (thc olja och cbd olja) på recept om du kontaktar cannabisklinikerna finns några olika men har du dokumenterad smärtproblematik sen långt tillbaka och provat allt möjligt så skriver dom ut de till dig direkt. det har en liten effekt men iaf nånting. Sen får du ha thc i kroppen hur mycket du vill och en riktig joint fungerar bättre än oljorna du får fortfarande inte röka cannabis men du får ha de i kroppen så vid ett urin eller blodprov så är du positiv på thc och de får du vara när du har de på recept. 👍