Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-12-12, 22:13
  #13
Avstängd
Tanachs avatar
Nej, Ukraina blir inte EU-medlem via kvalificerad majoritet. Medlemskap kräver enhällighet i Europeiska rådet – ett veto från t.ex. Ungern stoppar allt.

Kvalificerad majoritet gäller lagstiftning, inte utvidgning. Ukrainas förhandlingar bromsas just av detta, trots kandidatstatus sedan 2022.

Citat:
Ursprungligen postat av inuit11
Ukraina vill ju gå med i gemenskapen. Kvalificerad majoritet?
Citera
2025-12-12, 22:16
  #14
Avstängd
Tanachs avatar
Snabb anslutning? Drömma går, men Ukrainas korruption, svaga rättsstat och uteblivna reformer blockerar.

Presidentval skjuts upp – gynnar Zelenskyj, inte folket och strider mot demokrati. Ungern vetoar enhällighetskravet. Decennier kvar till EU-nivå. Reformer, inte hopp.

Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Hoppas på snabb anslutning. Vi behöver få in mer av riktigt folk i unionen.
__________________
Senast redigerad av Tanach 2025-12-12 kl. 22:19.
Citera
2025-12-12, 22:26
  #15
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inuit11
Ukraina vill ju gå med i gemenskapen. Kvalificerad majoritet?

Det är ett genomkorrupt U-land som inte platsar i EU. Dessutom är EU på väg att upplösas inom 10 år. Lägg ner.
Citera
2025-12-12, 22:34
  #16
Medlem
kalkryggars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Räcker att Trump ryter till mot Orban så är det ju fixat.

Vet dock inte hur bra det är. Ser ju gärna att Sverige lämnar galenskapen.

Varför ska Sverige lämna för? Vi skulle sannolikt förlora ännu mer än vad England har förlorat på att de lämnade. De fortsätter att förlora. Dag för dag förlorar de.

Varför skulle vi göra samma sak? Det verkar korkat.

När det gäller Ukraina så tror jag det bästa skulle vara att släppa alla frågor om EU och NATO. Man ser istället till att hålla folket i Europa bildade så de vet vad som står på spel med massmördaren och diktatorn Putin. EU Ska stå på Ukrainas sida pga moral, etik och mänskliga rättigheter.

Varje dag ska vi ställa oss "mer" på Ukrainas sida. Dag för dag.
Citera
2025-12-12, 22:35
  #17
Medlem
SwizzerNöts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inuit11
Ukraina vill ju gå med i gemenskapen. Kvalificerad majoritet?

Vi vill inte ha in Ukraina i EU. Skickar gärna massa vapen dit så de kan försvara sig, men de är inte som vi så samarbetet skulle inte fungera.
Citera
2025-12-12, 23:13
  #18
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Hoppas på snabb anslutning. Vi behöver få in mer av riktigt folk i unionen.

Men så förbannat blåst och lurad du är. Vad är "riktigt" med ukrainare? Att de deltog i förintelsen av judar, romer och utförde massakrer mot polacker? Att de fortfarande hyllar nazikollaboratören Stepan Bandera som nationalhelgon? Eller gillar du att det är ett ungt land som alltid haft problem med politiska motsättningar och ekonomisk korruption från dag ett?
Citera
2025-12-13, 04:42
  #19
Medlem
dude2ks avatar
Hehe det var ju bra timing.. lagom tills EU faller ihop inom kort 🙂
Citera
2025-12-13, 05:09
  #20
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Hoppas på snabb anslutning. Vi behöver få in mer av riktigt folk i unionen.

Vad är riktigt folk? Utveckla gärna, enär beteckning förvirrar.
Citera
2025-12-13, 06:03
  #21
Medlem
Tervulls avatar
Jag hoppas att EU löses upp likt diarré i en toalett, EU-medlemmskapet har inte resulterat i något gott alls. Massinvandring, tiggare, gängkriminalitet för att nämna några negativa konsekvenser. Det kostar offentliga summor att vara med i EU, pengar som kunde gått till oss själva. Vi blir toppstyrda och behöver lyda EU:s minsta vink hela tiden och varenda en av eliten som styr EU är genomkorrupta. Nä fy fan vad jag hatar skiten. Det gick bra för Sverige innan vi gick med, och se på oss nu… Om Ukraina går med eller ej är helt ointressant, det enda jag bryr mig om är att EU försvinner.

Sedan skriver folk att Storbritannien fått det så svårt sedan de lämnade skithålet EU. Det dom har problem med är snarare att landet håller på att bli en riktig diktatur. Invånarna får inte använda sig av yttrandefriheten och man kan inte längre kritisera invandrare, HBTQ eller staten online för då knackar det på dörren och polisen kommer. Man kör stora drönare över städerna för att se till så att människor inte samlas och demonstrerar. Massinvandringen har tagit hårt på Storbritannien och folket har fått nog. Men nu tvingas de till tystnad. Att de gått ut skiten EU är engelsmännens minsta problem. Jag tror på en revolution i det landet snart, likt törnrosdalens strid mot Tengil. Förtrycket måste upphöra!
__________________
Senast redigerad av Tervull 2025-12-13 kl. 06:13.
Citera
2025-12-13, 06:47
  #22
Medlem
Clas.Ohlsson.453s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Galejan
Det här är jag helt klart för. Så fort kriget är över så tycker jag att EU ska snabbexpiera Ukrainas EU-ansökan så att golvbrunnen kan börja suga resurser från EU. Ett av världens mest korrupta länder som dessutom till stora delar är sönderskjutet, det kommer inte att bli pengar över till så mycket annat i Europa när transfereringarna kommer igång. Det blir ingen ny höftled för Sven-Åke men han får trösta sig med att ropa Slava Ukraini när han stödjer sig på sin krycka.

Det här kan nog gå rätt fort. Ett par snabba omröstningar där man bortser från krimtyckare och så är det bara att välkomna dammsugaren in i värmen.
Folk verkar inte vilka inse just detta då de befinner sig i psykos.

Ukraina är korrupt och fattigt. Landet är söndertrasat av krig och elände.

Många har lämnat och ekonomin tankar.

Ukraina skulle kosta bara för ett land som Sverige väldigt många miljarder kronor. Vad tjänar vi på det? Ingenting.
Citera
2025-12-13, 06:47
  #23
Medlem
ReijoHervonens avatar
Europa borde prioritera att vinna kriget just nu och sluta tramsa runt med sånt här. Mera resurser till Ukraina och givetvis även trupper dit. Ukraina är långt ifrån slagna även fast msm har börjat sprida det ryska narrativet. Nu i december har man utfört flera stora framgångsrika motoffensiver, bland annat är Kupiansk nu befriat och ryssen trycks tillbaka i Pokrovsk.

Efter att kriget är vunnet kan man börja fundera på Ukrainas öde i fredstid.
Citera
2025-12-13, 08:55
  #24
Medlem
Svavelbryggas avatar
En amerikansk president kommer inte att låta det hända. Det är meningen att amerikanska kapitalister ska köpa upp Ukraina, går de med i EU kommer det bli tyska istället (om de har pengar kvar) och det är oacceptabelt. Hen kanske kommer att säga att Ukraina har rätt att välja själv, men kommer att luta på till exempel Ungern att lägga in veto.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in