Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
De system som främst ska motverka drönare är väl Pantsir-S1, Tor och en del äldre system som ZSU-23-4 mot större drönare, men de har främst varit förlagda vid fronten och baser, inte vid kritisk infrastruktur och industrier inåt landet.
Nja, ryssarna har inga system som är avsedda för att bekämpa den typ av drönare som Ukraina (och Ryssland) använder. Med det sagt så är system som Pantsir, Tor o.s.v. bäst lämpade, även om de är ineffektiva i den rollen.
Den stora stjärnan i antidrönarkriget är de ukrainska luftvärnsdrönarna (och de ryska kopiorna av dessa), som är utmärkta på att decimera antalet inkommande attackdrönare, varefter traditionellt eldrörs och robotluftvärn, sedan för ta hand om det som kommer igenom.
Problemet är att dessa system dels behövs i stor volym om de ska grupperas runt varje stad och vid varje tänkbart punktmål (t.ex. flygfält, broar, transformatorstationer o.s.v.). Den europeiska delen av NATO skulle t.ex. behöva tiotusentals lvakansystem för att skydda de viktigaste målen från drönare.
På sensorsidan så har ryssarna problemet att de har markant sämre sensorer som ofta har mycket svårt att hantera drönare.
Robotluftvärn kommer i de flesta fall också med hög ammunitionskostnad och ammunition som är svår att ersätta. Undantaget då system som VAMPIRE med APKWS II.
På eldrörssidan så har ryssarna problemet att deras eldrörssystem har låg precision, att de saknar luftbrisadsammunition i alla relevanta kalibrar, och att de oavsett kaliber saknar modern luftbrisadsammunition som kan programmeras i eldröret eller t.o.m. när granaten lämnar mynningen.