2025-11-24, 10:41
  #1
Medlem
1. Innehållet i USA:s förslag att avsluta kriget i Ukraina

Specificerar ett förbud mot ytterligare NATO-expansion och ett förbud mot rysk invasion av grannländer.

Inskriver Ukrainas permanenta avsägelse av NATO-medlemskap i konstitutionen och NATO-reglerna.

Sätter ut "europeiska stridsflygplan" i Polen (vilket innebär att amerikanska styrkor utesluts).

Erkänner i praktiken Krim, Donbas och andra områden som ryskt territorium.

Fryser återstående ockuperade territorier vid nuvarande stridslinjer.

Begränsar ukrainsk truppstyrka till 600 000.

Återför omedelbart Ryssland till G8 och häver sanktioner.

USA får 50 % av intäkterna från återuppbyggnadsprojekt.

En fullständig amnesti för alla krigsförbrytare (förhindrar krigsförbrytarrättegångar).

Val hålls inom 100 dagar.


2. EU:s förslag att avsluta kriget i Ukraina

Tar bort klausulen som förbjuder NATO-expansion (artikel 3 i det amerikanska förslaget).

Specifierar att Ukrainas medlemskap är "beroende av konsensus". (Samtidigt som den nuvarande bristen på överenskommelse erkänns, utesluts inte möjligheten till framtida anslutning helt.)

Nato-stridsflygplan (inklusive de från det amerikanska flygvapnet) sänds ut till Polen.

Ukraina lovar att inte återta ockuperade territorier militärt.

Förhandlingar om territorieutbyte inleds vid kontaktlinjen.

Ukrainas truppstyrka ökas till 800 000 (i fredstid).

Rysslands integration i den globala ekonomin är progressiv, och sanktionslättnader överenskomms också i etapper.

Frysta ryska tillgångar kommer att förbli frysta tills Ryssland kompenserar Ukraina för de skador som uppstått.

Återuppbyggnadsprojekt kommer att fokusera på teknik (AI, datacenter) och kommer inte att inkludera en klausul om exklusivitet för amerikansk vinst.

Inget omnämnande av amnesti.

Specifierar utbyte av alla fångar och repatriering av bortförda barn och civila.

Val kommer att hållas "så snart som möjligt" (100-dagarsfristen är borttagen).


https://www.reuters.com/business/finance/full-text-european-counter-proposal-us-ukraine-peace-plan-2025-11-23/



De fredssamtal som Trump-administrationen föreslagit verkar någorlunda rättvisa. De fredssamtal som EU föreslagit kräver dock att Ryssland villkorslöst underkastar sig Ukraina, vilket gör mig, en anhängare av Ryssland, mycket obekväm. I verkligheten är båda sidor i konflikt om innehållet i fredsavtalet.

Min åsikt är att den ryska militären snabbt befriar ukrainskt territorium på östfronten, och att ett vapenvila är förhastat. Jag anser åtminstone att vapenvilan bör uppnås med mer territorium i behåll. Det är orättvist att påtvinga Ryssland ett ensidigt vapenvila när landet redan vinner.

Detta är naturligtvis min personliga åsikt. Vilket av dessa fredssamtal anser du vara mer rimligt?
__________________
Senast redigerad av borrow 2025-11-24 kl. 10:44.
2025-11-24, 11:05
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borrow


Återför omedelbart Ryssland till G8 och häver sanktioner.

En fullständig amnesti för alla krigsförbrytare (förhindrar krigsförbrytarrättegångar).

Nä sanktioner mot Ryssland ska kvarstå. Ni ryzz-runkare påstår ju att Ryzzland klarar sig bra ändå. :-)

Ryzzland ska bli som Nordkorea. Isolerat. Tills det blir en demokratisk stat.

Amnesti? Varför då? Ryzzland och putler påstår att de inte begått brott mot mänskligheten, så ingen amnesti nödvändig.
2025-11-24, 11:16
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Gummi-Tarzan-
Nä sanktioner mot Ryssland ska kvarstå. Ni ryzz-runkare påstår ju att Ryzzland klarar sig bra ändå. :-)

Ryzzland ska bli som Nordkorea. Isolerat. Tills det blir en demokratisk stat.

Amnesti? Varför då? Ryzzland och putler påstår att de inte begått brott mot mänskligheten, så ingen amnesti nödvändig.

Om man håller krigsförbrytartribunaler kommer Rysslands ministrar, vice ministrar och presidenter att hindras från att resa utomlands enligt västerländska lagar, vilket skulle skapa diplomatiska konflikter och tvinga dem att åter konfronteras med väst. Vill du verkligen ha onödiga konflikter? Och det är omöjligt att behandla alla soldater som deltog i militära operationer som krigsförbrytare. Det fredsavtal som EU har föreslagit är alltför extremt.
2025-11-24, 11:48
  #4
Medlem
Vissa av punkterna ser jag som svåra att få igenom.
Till exempel den punkten där man skall ta alla frysta ryska tillgångar för att bilda något slags bolag tillsammans med amerikanarna.
Att USA skall ha rätt till 50% av vinsten.
Att USA skall få fina kontrakt på återuppbyggnad av Ukraina.

Det är som med de flesta krig USA involverar sig i. De gör det för att på något sätt tjäna på det.

Andra punkter kan mycket väl gå igenom. Så som att Ukraina får ha 800 000 stycken soldater.
600 000 eller 800 000 stycken soldater är troligen ingen stor vattendelare.

Jag förstår inte varför arktisk blir inblandad i det hela.
Varför vill man ha det inskrivet att USA skall ha rätt att utvinna råvaror därifrån?
Vad har det med Ryssland o Ukrainakriget att göra?
2025-11-24, 11:57
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borrow
Om man håller krigsförbrytartribunaler kommer Rysslands ministrar, vice ministrar och presidenter att hindras från att resa utomlands enligt västerländska lagar,

Ni ryzz-runkare påstår ju att de är oskyldiga, så de kommer såklart frias av domstolar, som de oskyldiga ryzka änglar de är. Putler-runkare har inget att frukta.
__________________
Senast redigerad av -Gummi-Tarzan- 2025-11-24 kl. 12:32.
2025-12-01, 13:04
  #6
Moderator
oilslicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oilslick
Jag tror vi har fått ut allt ur denna tråd. Vi fortsätter förslagsvis i (FB) Trump/Putins 28-punktsplan – första realistiska chansen till fred i Ukraina?
samt (FB) Vad tycker ni om fredsförslaget, har Ryssland vunnit?

*Låst

/Moderator

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in