Citat:
Ursprungligen postat av
endagitaget
Det brukar låta mycket när journalister beskriver hur hotade de är. Det är stora ord från en yrkeskår som inte skyr några medel när det kommer till att trakassera folk. Men då heter det att de granskar.
Hot går sällan att försvara men här talar en grupp som själva stundom beter sig som svin och drevar. Men framför allt är journalisterna som grupp landets i särklass sämsta yrkesgrupp. Immuna mot kritik verkar de också vara.
Varken journalister eller politiker utsätts i Sverige för några egentliga hot, det är bara något de tar till för att slippa kritik för sin maktutövning. Det är därför de behöver klumpa ihop det och, på idioters vis, säga "hat-å-hot", så att man varje gång någon uttrycker något mindre smickrande om dessa korrumperade jönsar ska koppla ihop det med ett faktiskt hot.
När det någon gång går till rättegång för dessa "hot" rör det sig nästan uteslutande om psykiskt sjuka människor, som antagligen lika gärna hade kunnat hota vem som helst som de ser på tv.