Citat:
Ursprungligen postat av
Anders5508
Korpberget ligger vid Kramfors inte Göteborg.
Ja, så är det.
Pålitliga hitta.se placerar Korpbergets Behandlingscenter på Svanön med postadress
Lunde i Kramfors kommun.
Se karta.
Ett vårdhem för missbrukare ligger betydligt tryggare på Svanön i den gamla småorten
Svanö nära Kramfors i Ångermanland än
mitt bland langarna i storstaden Göteborg.
Hur jag blev lurad
När jag gjorde min sökning med 'korpberget behandlingshem' som sökbegrepp, då fick jag
detta resultat med olika länkar.
En av länkarna har rubriken 'Korpbergets Behandlingscenter' och därunder en karta över Göteborg där platsen för Korpbergets Behandlingscenter finns markerad och inplacerad.
Adressen till Korpbergets Behandlingscenter var nästan rätt i den länk jag fick upp, Svanö 30, 872 93 Lunden.
Postorten heter visserligen Lunde, inte Lunden, en bagatell i sammanhanget. Men jag reagerade inte tillräckligt på postnumret, det som börjar med en åtta. Postnumret var alltså norrländskt och alls inte göteborgskt.
Jag såg bara på kartan. Där var Korpbergets Behandlingscenter placerat nära Östra kyrkogården och Göteborgs Begravningssamfällighet. Jag tyckte att det såg konstigt ut. Därför förstorade jag kartan, som definitivt bekräftade att behandlingshemmet skulle vara liggande i Göteborg.
Idag, när jag insett att jag blivit vilseledd, då tryckte jag på knappen Vägbeskrivning till höger om rubriken Korpbergets Behandlingscenter. Då fick jag upp
denna förnämliga karta med en utförlig färdrutt. Efter en snabb frukost på Gävle Bed & Breakfast skulle jag alltså enligt kartan ha satt mig i bilen och åkt raka vägen till Göteborg! Övertygad om att snart komma till behandlingshemmet, ha, ha.
En ren tur att det inte är jag som ansvarar för Färdtjänst i Gävle. Jag skulle ha kört alla vårdkrävande missbrukare till Göteborg, helt säkert!
En bättre länk
Idag tog jag fram
en bättre länk till Korpbergets Behandlingscenter.
Där står under rubriken 'Välkommen till Korpberget' på den första raden följande ord:
- Korpberget är ett mångsidigt behandlingshem för män och kvinnor i natursköna Höga kusten-området.
Ovanför texten en bild på
Högakustenbron. Text och bild visar så klart det bara går på
Höga kusten och Ångermanland och inte på Västkusten och Göteborg.