Citat:
Ursprungligen postat av
Matadhamster
I Sverige har vi jämlikhet, även mellan barn och vuxen.
Barnarbete är förbjudet enligt lag och om skolan är en plats barn enligt lag är skyldiga att befinna sig på blir det hon förslår, tvångsarbete.
Det är inte elever som ska städa på skolan. Elever som skolan inte fungerar för ska inte utsättas för pennalism och kränkande särbehandling som syftar till att väcka skam och förnedra dem inför andra. Det är sociala sanktioner.
Nu verkar denna minister förlora sig i kartbilden och glömma bort vilket land hon befinner sig i.
Det finns ingen forskning som stöder att hårda tag leder till förbättringar. Tvärtom.
Däremot ska barn polisanmälas om de mobbar andra elever, vandaliserar och agerar normbrytande i skolan. Varenda gång en elev utsätts för våld i skolan, ska anmälas. Tog man sådant på allvar skulle man inte plötsligt stå med barn som är okontrollernara. Först ger de sig på de svagaste eleverna, sist ger de sig på lärare.
De undantag av barn som tidigt har problem i förskolan och tidig skolålder behöver ha insatser som hjälper dem.
Att bära sitt snus, sin tallrik eller nudelskål, sitt godispapper, sin energidrycksburk, o.s v. till en papperskorg tre meter bort är knappast barnarbete. Att kunna plocka bort det fåtal elever som förstör miljön för så många vore en bra sak.
Saken är den att vuxenvärlden inte har hängt med i vad som har hänt med skolan de senaste 5-10 åren. Om en vuxen råkar vara på plats så kommer det leda till en mängd Stefan Holm-situationer, eftersom man lever kvar i en över 30 år gammal uppfattning.