2025-07-18, 18:12
  #1
Medlem
Ördögs avatar
Det här försvinnandet måste klassas som helt bortglömt. Jag stötte på det nu i eftermiddags vid lite slösnokande i KB:s tidningsdatabas. Jag hittade totalt sex texter där det nämns. Trots frenetiskt googlande har jag inte förmått hitta några omnämnaden någon annanstans på nätet.

Beklagligtvis sitter jag bänkad vid min arbetsplatsdator, i vilken artiklar från KB:s tidningsarkiv framträder som ett enerverande kaotiskt gytter av ord och fraser. För att kunna läsa hela texterna måste man uppsöka vissa noga utvalda bibliotek.

Men historiens huvuddrag torde framgå ändå. Det handlar alltså om Tage Lennart Pettersson, en ung man från Ausås utanför Ängelholm, som söndagskvällen den 20 november 1966 bilade in till staden, och som därefter aldrig hördes av mer. Efter en dryg vecka publicerades de första nyhetsartiklarna.

https://tidningar.kb.se/xc2wx9brv0bp4vx5/part/1/page/18 - Arbetet 1966-11-30
spårlöst försvunnen21-årige kontoristen Tage Lennart Pettersson från Ausås utanförutanför Ängelholm är spårlöst försvunnen sedan söndagen den 20 november. Det sista spåre
Den försvunne hade dagarna innan han försvann lämnat sin militär-
https://tidningar.kb.se/5phq9phh3lt9sz6/part/2/page/9 - Dagens Nyheter 1966-12-01
Kontorist försvunnen
Ängelholmspolisen utreder fn ett
sade 21-årige kontoristen Tage Lennart Pettersson från Ausås invid Ängelholm till sin mormor att han skulle åka in till Ängelholm. Sedan dess är han spårlöst försvunnen.
parkerad på ett torg i Hälsingborg. Pettersson hade nyss avslutat sin militärtjänst oeh
https://tidningar.kb.se/q825zt120fzpc4c/part/1/page/11 - Svenska Dagbladet 1966-12-02
21-åring i Hälsingborg mystiskt försvunnen
sig om 21-årige kontoristen Tage Lennart Pettersson från Ausås vid Ängelholm Han bilade hemifrån den 20 november och är sedan dess försvunnen
Hans bil har påträffats på Sundstorget
en börs med ett obetydligt penningbelopp (Ängelholm TT
I januari fick den försvunne Lennarts stackars mamma berätta om sin sorg och saknad.

https://tidningar.kb.se/hxmghhgfffb9xs6w/part/1/page/26 - Arbetet 1967-01-13
liänt honom? Änkefru Iris Pettersson i Ausås utanför Ängelholm är djupt förtvivlad. Helgerna
november försvann hennes 21-årige son Lennart Pettersson. Sedan dess
november försvunne 21-årige Lennart Pettersson från Ausås i nordvästra Skåne.
försvinnandet på Sundstorget i Hälsingborg. Lennart Pettersson hade strax föra sitt mystiska försvinnande
kan ha hänt min Lennart, säger fru Pettersson till Arbetet. Han hade just slutat
Därefter tycks pressen ha tappat intresse för den bortkomne kontoristen. Först tio år senare är det någon på Arbetet som verkar vilja blåsa liv i gamla mysterier, och talar med polisen i Ängelholm om fallet Pettersson.

https://tidningar.kb.se/dtwhgs5gb6tdzfq7/part/2/page/16 - Arbetet 1976-04-08
LENNART FÖRSVANN SPÅRLÖST!
sedan vinkade kontoristen ÄNGELHOLM: För snart tio Tage Lennart Pettersson från
i Ängelholm adjö till sin mamma, satte sig i bilen och ”körde till stan”.
har han varit totalt försvunnen. Mysteriet med Lennart Petterssons försvinnande är alltjämt olöst
kriminalinspektör Alf Lundgren på spaningsroteln i Ängelholm. Försvinnandet är alltjämt omgivet av kompakt
Inte särskilt mycket, Pettersson bodde i Ausås tillsammans med sin ensamstående moder. Den
Och därefter dröjer det ytterligare åtta år innan fallet Pettersson ånyo nämns, nu inför den stundande dödförklaringen.

https://tidningar.kb.se/j130szstgdtkkddr/part/1/page/28 - Arbetet 1984-09-21
ÄNGELHOLM: För 18 år sedan försvann den 27årige Tage Lennart Pettersson spårlöst från sitt
var den 20 november 1966 som Lennart Pettersson försvann. Han lämnade hemmet kl 19 Ingenting har heller visat att Lennart Pettersson var deprimerad vid försvinnandet. Han
bodde ensam tillsammans med sin mor i Ausås. Han trivdes hemma ochi Ljungby hed fick han jobb som kontorist, där han endast hunnit arbeta en
tingsrätten ett sista försök. Om ett år dödförklaras han. Det var den 20 november 1966
vissa spår som talar för att den försvunne inte längre är i livet, säger Roland
Dessa artiklar är allt jag kan hitta om fallet, men vi här på Flashback kan öppna trådar också med magrare underlag än så. Har någon hört eller läst om Tage Lennart Pettersson förr? Speciellt deltagare från Ausås får gärna höra av sig.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2025-07-18 kl. 18:38.
Citera
2025-07-18, 19:17
  #2
Medlem
Har inte hört talas om det här fallet förr, men tillgång till släktforskningsresurser ger lite ytterligare:

Det finns en äldre och en yngre bror, som båda fortfarande är i livet. Modern avled i augusti 1984, och min gissning är att man efter hennes död tog initiativ till dödförklaring av den försvunne för att lättare kunna fördela arv etc. (Något annat omskrivet fall här tror jag har konstaterats vara på det sättet.) Lennart Petterssons dödsdatum är satt till 30 november 1976, det vill säga den sista dagen i månaden tio år efter försvinnandet, vilket jag vill minnas är ganska vanligt.
Citera
2025-07-24, 22:29
  #3
Medlem
Skogssvinetss avatar
Kom polisutredningen fram till några spår, teorier eller tankar i andra riktningar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in