Visst är det ett nakterhus.
Skulle det vara så att Tritiumbelysning varit aktuell, så bör det ha varit
i själva kompassen (skala, kaqrdinalstreck, ros etc). Tritium (trevärt väte) är i princip bekymmersfritt i sådana tillämpningar, eftersom det handlar om betapartikelstrålning. Denna har kort räckvidd och bakom ett glas händer inget.
Får man den in i kroppen är det en annan sak. Obra.
Kuriosa: Den välkända m/45 hade tritiumbeläggning i nattsiktet (fästes ovanpå de ordinarie) och ansågs helt riskfria ur radiaksynpunkt i sitt lilla läderfodral. Men det påpekades särskilt att man inte skulle slicka på dem...)
Vad som antecknats på träbiten (jag tycker det står "Triton") kan vara vad som helst. Kanske har ett avsålt fartyg (eller bara en "båt") döpts om?
Är den kronmärkt har den sannolikt varit i kungens tjänst i ett tidigare liv, och även blygsamma sådana farkost har (eller har haft) (minst) en magnetkompass, oavsett vilka piffiga instrument man haft i övrigt. En rätt vild gissning kan då handla om denna:
https://navyradio.se/fartygen/triton