Citat:
Ursprungligen postat av
HasseO
Jag håller med dig om vi tittar på det som export av vilken vara som helst men om vi tittar på det i antalet vapen och vapensystem som vi producera för att använda inom Nato i ett eventuellt krig mot Ryssland så är det totala antalet viktigare än per capita.
Nu säger jag inte att vi ska ställa om till en krigsekonomi utan bara konstaterar att det är antalet och hur avancerade, eller egentligen effektiva, systemen är som är avgörande i ett eventuellt krig. Fattas det vapen eller system så gör det de även om vi överträffar de flesta länder i produktion per capita.
Jag är helt för att Sverige ska kränga vapen. Så mycket vi bara kan. Det finns en anledning att vi ligger högt per capita och det är ju för att vi bygger robusta vapensystem av hög kvalitet. Grejer som alltid fungerar. Sen bygger vi inte hyperavancerade grejer. Men det är inte dom man vinner krig med i slutändan. Särskilt inte mot Ryssland.
Är det något vi kan tacka Ryssland för är det att vi - sedan kriget - alltid kunnat fokusera på en enda (jävligt kärv) fiende. Det och en lång tradition av vapenbyggande. Vi vet hur Ryssarna krigar och vi vet att man behöver grejer som tål att ta stryk och att det inte kommer finnas en ingenjör som rengör och gör service på grejerna under krig.
Exempelvis var F16 var det mest korkade val man kunde göra när det gäller stridsflyg till Ukraina. Sverige hade redan färdiga flygplan och hade tränat personal från Ukraina. Man kan kräma ur mycket fler flygtimmar ur gripen och göra service bakom ett utedass i skogen.
F16 är inte i närheten rent praktiskt. Även om prestandan motsvara Gripen C/D.