Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Inget gör någon skillnad annat än i statistiken över utsläppen. Effekten är påhittad. Direkt svar på din fråga är emellertid att förändra industrins processer. Transporter står för 13 procent och industrin, exklusive transporter, för 33 procent.
Det finns även en påhittad industri om "utsläppsrätter" d.v.s man köper luft av varandra. Det är endast Europa som sysslar med detta, resterande står knappast på kö för att vara med.
Här menar jag att det kan finnas en koppling till Euron, d.v.s man hittar på ett pyramidspel i syfte att hålla hjulen igång i ett alltmer avindustrialiserat Europa. Det finns definitivt koppling till överstatlig beskattning. Klimatmålen blir ju ett led av att göra nationalstaten obsolet. Det pågår definitivt en kamp mellan överstatlighet och nationell suveränitet och denna kamp sker inom många områden. Vissa av dem, som klimatmålen är mer förtäckta. Det handlar inte om något klimat, den saker är säker.
Men även massinvandringen använts, dels i samma pyramidspel (konsumtion) men även som verktyg för att sudda bort nationell självtillhörighet som medborgarna envisas med att hålla fast vid. Som för övrigt gör att de folkvalda inte kan göra det de egentligen vill göra, utan att röstas bort.