Så då är det officiellt bekräftat då:
President Trump - och folk omkring honom - har länge hävdat att de massiva skiftningarna i handelsskatter är ”reciprocal”, alltså ömsesidiga. Även presentationen av de nya handelstarifferna markerades som ”reciprocal”.
Kort sagt menar Trump att USA bara höjer USAs exportskatter för att motsvara vad andra länder redan inför emot USA - dollar för dollar. Således påstår Trump att USA låter sig USA bli utnyttjat av många länder, men även tjänar på importen från andra länder.
Men siffrorna som Trump presenterar stämmer inte på något sätt ihop med såna förhållanden, men inte heller officiellt förklarat vilka uträkningar man använt - förrän nu.
https://ustr.gov/issue-areas/reciprocal-tariff-calculations
Dom bekräftar att sättet man utgått ifrån är handelsbalanser.
Ett exempel: Om USA exporterar varor till Norge för 8,9 miljarder dollar under ett år, medan Norge exporterar varor till USA för 11,1 miljarder dollar under samma år, så får USA ett handelsunderskott gentemot Norge på 2,2 miljarder dollar – vilket motsvarar 27% av USAs export till Norge. Trumps lösning på detta, är att höja exportskatten mot Norge med den procentsiffran, i stora drag. Easy peasy.
För att göra det mer begripligt, kan vi översätta detta till ett vardagligt scenario:
Anta att du säljer 5 begagnade mobiltelefoner till en vän för 1000 kr styck under ett år, och under samma år köper du 2 par begagnade headsets från samma vän för 1000 kr styck.
Trump hävdar här att du "lurar" din vän eftersom han betalade dig 3000 kr mer än vad du betalade honom under året.
Lösningen? Trump skulle säga att din vän bör höja sitt pris på headsets till 2500 kr styck, så att ni båda omsätter lika mycket varje år, oavsett vad ni handlar av varandra.
Det här är precis vad Trump har gjort, med skatteförändringarna. Dessutom förvärras situationen av att de skattesatser Trump har utgått från, många gånger är direkt felaktiga eller i vissa fall inte ens existerar
Till exempel, Afghanistan har fått en skatteökning på 390%. Och alla 186 länder på Trumps lista har fått antingen skattehöjningar eller bibehållna skattesatser, men ingen har fått sänkta handelsskatter - trots att USA har handelsöverskott med många länder, som Australien, Schweiz, Storbritannien och Saudiarabien. Syftet var alltså aldrig att jämka skattesatser.
Låt oss återgå till vardagsexemplet:
Du köper 100 cyklar av din vän för totalt 100 000 kr under ett år. Samtidigt säljer du en cykel till din vän för 1000 kr. Trump skulle hävda att din vän utnyttjar dig, eftersom du har tjänat 100 000 kr medan han bara har tjänat 1000 kr. Lösningen enligt Trump skulle vara att du antingen säljer 100 cyklar till din vän för 100 000 kr, eller att han säljer 100 cyklar till dig för samma summa. På så sätt skulle båda parter ha en lika stor omsättning och ingen skulle vara "förlorare".
MEN! Enligt Trump ska sånt endast göras om man själv är den som får mindre pengar per år från era gemensamma affärer. Om du däremot är den som får 100 000 kr och din vän bara får 1000 kr, ska ingen justering göras, eftersom du är den som tjänar mest. Om det vore tvärtom, då skulle Trump säga att du vara den som utnyttjas.
4D Chess, my ass! Dom är t.o.m. så himla korkade att dom medger att detta är vad dom gjort
Vad Trump försöker intala oss att detta ska eller borde leda till, är således inte ens värt att lyssna på. Han är en självisk 5-åring både politiskt, och ekonomiskt, som intalat folk att han är dundermiljardär.
Frågan är istället vad som FAKTISKT kommer hända nu ...