Citat:
Ursprungligen postat av
1FF
De normalt nedladdade från Ms. Vanligen nedladdade.
Ok, då gäller det väl mer eller mindre alla då även om man sen registrerat det via annat håll istället för att köpa det direkt från microsoft för ohyggliga pengar.
Citat:
Ursprungligen postat av
daTkonshens
Problemet är väl att folk inte vet att det går att uppgradera till 11an även med gammal hårdvara.
Problemet är att många som har datorer inte kam göra annat än att starta en webläsare, allt annat runt datorn är bara något oidentifierat.
Även om många ungdomar idag har växt upp med datorer och smarta telefoner så kan de inte något annat.
Själv är jag uppväxt med dos, win 3.1 och 3.11 osv. Fram till win XP så skulle jag nog säga att jag kunde de flesta inställningar i huvudet då det mesta var enkelt och logiskt. Nu sen win 10 och 11 så har mycket av detta gömts undan och allt ligger istället gömt där man istället trycker på att man ska logga in på microsoft kontot för att kunna göra något.