Citat:
=Arcane|91508768]
Det finns inte en chans att få till något handelsavtal som gör att omvärlden kommer vilja köpa industriell bulkproduktion från USA igen. Det var inte något politiskt beslut att utlokalisera den utan det var en helt nödvändig konsekvens av utvecklingen i omvärlden. Världen började komma i kapp USA:s industriellt redan på 70-talet så att fortsätta med arbetsintensiv bulkproduktion i USA, med ständigt sjunkande lönsamhet, var aldrig ett alternativ om man skulle kunna behålla sin levnadsstandard.
"Arbetsintensiv bulkproduktion", vad är det, en snuttefilt att svepa in begrepp som att det inte går att återta industriproduktion? Det kan bevisligen göras genom rätt incitament som vi såg sist under Trumps förra administration. Det var inga större problem med lönsamhet som satte igång utflytten utan politiska beslut i första hand. Som jag berättat för dig så har levnadsstandarden sjunkit för dom allra flesta i USA sen år 2000. Den föll precis samtidigt som när politikerna började sälja ut USA och företagen flyttade till andra länder med slav löner och sweatshops.
Citat:
Industri 4.0, med automatisering och AI, kan visserligen leda till att bulkproduktion kan bedrivas med lönsamhet i t.ex. USA i framtiden. Men den har väldigt begränsat behov av arbetskraft och de fåtal som anställs där kommer övervägande vara högkvalificerad experter. Så några mängder jobb till det outbildade MAGA-klientelet kommer det inte bli tal om!
Men det kommer skapa ett mervärde för USA som inte görs om produktionen ligger utomlands. Det kan väl inte vara så svårt att förstå att om ett mervärde skapas i Amerika istället för Kina så är det en till gång för Amerika? Sedan drar industrin till sig andra jobb och verksamheter även om dom skulle vara hög automatiserade. Det gör inte ditt favorit Wallmart varuhus med dina "högavlönade" kassörskor.
Citat:
Ja, det är ett tecken på ett framgångsrikt näringsliv att omvärlden vill investera i det. Okvalificerade industrijobb är absolut inte längre något som kan ge en hög inkomst, vi lever inte på 1950-talet längre! Här måste USA nu konkurrera med Asien, och deras lönenivåer, och jämfört med en industriarbetare i Asien så är kassörskan på Walmart väldigt högavlönad.
Nej det är inte en framgång att tex Kina kan köpa upp stora delar av USA för att dom systematiskt dumpat marknaden för att eliminera konkurrens med pengar som dom tjänat på politikers dumhet och brist på konsekvensanalys. Om du tror att man tjänar mer på Wallmart än vad man gjorde i en bilfabrik i Detroit så är du ju lite blåst.
Citat:
Så länge man har ett näringsliv som det är attraktivt för utlandet att investera i så är inte ett handelsunderskott med omvärlden ett problem.
Nej det slutar med att det vinnande landet (Kina) köper upp det förlorande landet (USA) vilket innebär att man sakta förlorar kontrollen av landet och alla företagen i det. Ett existentiellt problem således.