Citat:
Ursprungligen postat av
RobinJacobsson
Tack för era svar. Jag har börjat göra det väldigt ofta nu, så en riskokare kanske vore en fördel att ha. På vilket sätt är det bättre än att koka ris i en vanlig gryta med lock?
Jag har testat att låta det stå en timme med blandningen, och jag upplever nog skillnad.
Har också insett att det blir bättre om jag tar mindre vatten, bara ett par droppar på handflatan och tar upp en klump och trycker till direkt, utan att "röra runt" riset i handen.
Hur skiljer sig grötris från sushiris? Märkbar skillnad eller "same shit" smakmässigt med blandningen tillsatt? Skulle nog få ner kostnaden en hel del isåfall.
En riskokare är ju tillverkad just för det syftet att koka ris. Din fråga är lite som att fråga varför man behöver en fritös om man vill göra bra pommes.
Man kan göra helt bra pommes i t.ex. ugnen men de kommer inte att vara lika bra som att fritera dom. Om ris i olika former är något som du gör ofta, köp en riskokare. Är det något du bara gör ibland, skit i det och hitta metoder som gör det nästan lika bra.
Skillnaden mellan grötris och sushiris är främst att sushiris är specifikt framtaget för sushi och är därmed lite mer elatiskt och mer klibbigt. Men grötris är även det klibbigt och funkar, och är det som man hittar i princip överallt. För bästa resultat, använd sushiris, men grötris fungerar alldeles utmärkt det också.
Koka tillräckligt länge, tillsätt det som ska tillsättas och låt kallna ordentligt före du formar dina sushin.