En fjärde person gripen.
Man i 30-årsåldern gripen efter skott i Linköping
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1338580
Citat:
Ytterligare en person, en man i 30-årsåldern, greps på lördagsmorgonen med anledning av fredagens skottlossning i Linköping, skriver polisen.
Polisen händelserapport:
Notera händelsen som skedde 45 minuter innan skjutningen!
22 februari 07.50, Sammanfattning natt, Östergötlands län
https://polisen.se/aktuellt/handelser/2025/februari/22/22-februari-07.50-sammanfattning-natt-ostergotlands-lan/
Citat:
Sammanfattning av nattens händelser.
Polisen har hanterat ett 120-tal ärenden i Östergötlands län mellan klockan 22 och 07.
23:47 Polisen får larm om ett misstänkt brott i nära relation i en bostad i Skäggetorp i Linköping. På platsen kan en man i 20-årsåldern gripas misstänkt för misshandel samt barnfridsbrott.
00:31 Ett larm inkommer där en man säger att han just blivit beskjuten i Skäggetorp i Linköping. Patrull är snabbt på plats och ingen person är skadad. Eventuellt skott ska ha riktats mot en bil där målsägande befann sig tillsammans med en kvinna, båda i 20-årsåldern. Någon timme senare kan tre män i 20-årsåldern gripas misstänkta i ärendet. Polisen hade avspärrningar vid brottsplatsen som togs bort vid fyratiden på morgonen.
Vid 06:30 grips ytterligare en man, i 30-årsåldern, som misstänkt i ärendet. Brottsrubriceringen är för närvarande grovt vapenbrott och försök till mord. Under dagen kommer polisen fortsatt att arbeta med flera utredningsåtgärder, bland annat förhör med de fyra anhållna och de två målsägande.
...
...
Text av
Presstalesperson Region Öst Mats Pettersson
Publicerad
22 februari 08.02