Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-02-20, 14:12
  #973
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Rysk propaganda i försök att avsätta Zelenskyj.
Trump har noll rätt att åberopa nåt omval i Ukraina.

Trump ska passa sig då att hans popularitet inte dalar ner mot 4 procent...
(FB) Trump: Ukrainas fel att det blev krig
Nej, ingen rysk propaganda utan Zelenskyjs mandat och presidentperiod gick ut förra våren. Man behöver nu en legal president som skriver under alla papper. Är det inte rättvist för folket som förlorat så mycket då han ignorerat två fredsavtal, Minsk och Istanbul?

Zelenskyj har ju misslyckats fullständigt. Han hade en valrörelse som delvis gick ut på att skapa fred i Donbas och gå vidare med Ukraina men tog en helt annan väg då han blev president och svek sin valbas. Han försökte ju halvhjärtat då han åkte ner och pratade med ukrainska ultranationalisterna och banderiterna i Donbas men fick kalla handen av dom då dom inte ansåg honom var deras president.

Nu är ju Zelenskyj en clown och skådespelare som helt ligger under banderiternas vassa kniv. Hans ekonomiska "välgörare" Ihor Kolomoyskyi har han kastat i fängelse eftersom pengarna numera kommer ifrån ett helt annat ställe och i mycket högre belopp. Även presidenten och kandidaten Petro Poroshenko är numera under utreding för landsföräderi tillsammans med andra som funderar på att ställa upp som kandidater i framtida presidentval. Fråga även oppositionsledaren Viktor Medvedchuk som fick sitt hem nerbränt två gånger av råskinnen, fängslades 2022 och fick fly till Ryssland. Vad var hans brister då enligt banderiterna? välvillig till handel och kulturellt utbyte med Ryssland samt att vara militärt neutral och då helt enligt avtalen för självständighet.

Media och opartiskhet kan vi glömma, all ukrainsk opposition som tidigare fanns är förbjuden idag presis som den gamla ortodoxa kyrkan. Många rysktalande människor vågar inte längre ha en välvillig inställning till Ryssland och övriga sovjetrepubliker så som det var skrivit i dokumenten om självständighet. Det var också inskrivit att man skulle vara neutrala men det är numera ändrat i den Ukrainska konstitutionen där man nu söker NATO-medlemskap.

Trumps 4% är i underkant och Zelenskyj slår sig nu för bröstet och hävdar nu 57%. Jag skulle tro att Zelenskyjs stöd är nere på runt 20% för få tål clownen som slutligen förstörde Ukraina tillsammans med baderiterna från väster. Väst kan ju alltid skicka ner sin media för att göra en egen undersökning som dom gör i många andra länder, man kan samtidigt beräkna Ukrainas enorma förluster på slagfältet ... men det gör man inte (ännu).

Trump har all rätt att kräva presidentval i Ukraina då USA är den största givaren av vapen och pengar som håller igång Ukraina. Det är självklart att han vill veta vad folket tycker och få en legitim president som senare kan skriva på fredsavtal. Sen vilken väg Trump kommer att ta vet väl ingen. Ryssarna känner till att han älskar pengar och vill göra USA stort igen och lockar naturligtvis med investeringssamarbeten i Ryssland vad det gäller det som får vår värld att gå runt, gas och olja (USA hade detta tidigare). EU och UK får mest troligt inget och kommer att stå med en mycket lång näsa och det ser vi med vår ekonomiska utveckling.
Citera
2025-02-20, 14:13
  #974
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSvensson
Jag vet hur vinterkriget(krigen) startade, och slutade.
Det finns ingenting skrivet i moskvafreden 1940 där Finland erkänner sig ha startat kriget.
Det var helt enkelt ett dåligt avtal sett från Finskt perspektiv, det kostade dem dyrt och förlorade relativt stor yta.




Ja, och?
Finland skrev på ett fredsavtal - de bröt sedan mot detta fredsavtal.
Om de sedan kände sig tvingade, fick ett dåligt avtal eller liknande är helt irrelevant.
Det var FRED. Finland bröt mot fredsavtalet.

Sen kan man argumentera om finland gjorde rätt eller fel när man alierade sig med tyskland, det fanns givetvis ett hot från både tyskland samt sovjet.
Men det förmildrar faktiskt inte att man bröt mot freden.

Nja, hela det där händelseförloppet är betydligt mer komplicerat än så precis som händelseförloppet bakom Rysslands anfallskrig mot Ukraina. Sovjetunionen bad faktiskt Tyskland om lov att anfalla Finland igen, denna förfrågan ägde rum i november 1940.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Forts%C3%A4ttningskriget
Citera
2025-02-20, 14:18
  #975
Medlem
Eurypteridas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluemellonme
Det brukar man inte göra när man är i krig och under ständigt attack.
Kan du berätta hur många länder som höll val under andra världskriget?

Varför kan ni inte svara på min fråga?
Jag vill se om ni är konsekventa.

Är Nordkorea en demokrati, det behövs ju inga allmänna val för att vara en demokrati om det är krig och delar av landet är ockuperat, precis som det är i Korea?!
Citera
2025-02-20, 14:22
  #976
Medlem
53....so whats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobthebear
Läst själv på internet om allt det där tramset sen 2014.Samt snackat med en ukrainsk kvinna som flydde från Ukraina och gifte sig med en bekant till mig 2022. Hon är över 45år gammal och utbildad advokat. Och hon säger att det där är skit snack.. snarare du som blivit lurad av rysk propaganda. Det är hetset från Rysslands fel ingen annan, det var inga bombningar där förren Ryssland startade skiten via serpartisterna , och sen har vi mer rysk propaganda som påstår att Ukraina förbjöd dom att prata ryska , det har aldrig hänt heller . Men du är väl bra lätt lurad, kul för dig att du är så pass dum att du litar på en "maffia boss" som Vladimir putin


Din kvinnliga bekant talar i sak enligt hennes egen agenda. Alla gör det, så det skall vi inte lägga större vikt vid.
Konflikten eskalerade för övrigt långt innan 2014, vi kan inte starta där.
Jag är inte lurad, försöker se helheten från början, det är en väldigt komplex historia som vi måste försöka förstå.
Citera
2025-02-20, 14:29
  #977
Medlem
Han visade sig verkligen vara Putins marionett i slutändan, att Ryssland invaderade Krim var alltså Ukraina som startade ett krig? Eller var det när Ukraina försvarade sig mot ryska paramilitärer i Ukraina som Ukraina startade kriget? Det här med att Zelensky har 4% stöd är också helt uppenbarligen bara rysk propaganda, de kunde i alla fall ha kört med en trovärdigare lögn på typ 20% eller något.

Tragiskt men samtidigt väldigt passande i vår tid att den mäktigaste mannen i världen är en IQ-befriad narcissistisk mytoman, han representerar verkligen folket.
Citera
2025-02-20, 14:33
  #978
Medlem
Eurypteridas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eudaimonia469
Han visade sig verkligen vara Putins marionett i slutändan, att Ryssland invaderade Krim var alltså Ukraina som startade ett krig? Eller var det när Ukraina försvarade sig mot ryska paramilitärer i Ukraina som Ukraina startade kriget? Det här med att Zelensky har 4% stöd är också helt uppenbarligen bara rysk propaganda, de kunde i alla fall ha kört med en trovärdigare lögn på typ 20% eller något.

Tragiskt men samtidigt väldigt passande i vår tid att den mäktigaste mannen i världen är en IQ-befriad narcissistisk mytoman, han representerar verkligen folket.

Men ändå är det viktigt att vi dansar efter amerikanernas pipa och går med i NATO?
ÄR DU KONSEKVENT?
Citera
2025-02-20, 14:35
  #979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eurypterida
Men ändå är det viktigt att vi dansar efter amerikanernas pipa och går med i NATO?
ÄR DU KONSEKVENT?

Avskyr att vi gick med i NATO, pinsamt att vara i en sån stark allians med ett land som är så moraliskt förkastligt som USA.
Citera
2025-02-20, 14:36
  #980
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eurypterida
Men ändå är det viktigt att vi dansar efter amerikanernas pipa och går med i NATO?
ÄR DU KONSEKVENT?

Jävla vatniks... vi är emot Rysslands anfall på Europa utan att älska varken USA eller Ukraina. Hur många gången ska det förklaras?

Svårt för islamister och annat slödder att fatta verkar det som.
Citera
2025-02-20, 14:39
  #981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eurypterida
Svara på frågan, jag vill veta om ni är konsekventa eller hycklare.
Är Nordkorea, förkortas ofta DPRK (Democratic People's Republic of Korea) på engelska eller KDPR (Koreanska demokratiska folkrepubliken) på svenska, en demokrati?

Val kan ju inte hållas när det är krig eller pågående ockupation och halva korea är onekligen ockuperat oavsett om man tar nords eller syds parti!

Ganska så självklart att det råder olika förhållanden mellan Ukraina och Ryssland vs N & S Korea... I det ena fallet sker ett konstant krig med död och förödelse som försvårar/omöjliggör val och i det andra fallet råder stabila förhållanden med vapenstillestånd.
Citera
2025-02-20, 14:44
  #982
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pantheradus
T ex yttrandefrihet..?
Tycker inte vi har det i Sverige, med hets mot folkgrupp ös lagen som bara gäller issa etc..

Sedan en Media som verkligen granskar makten… nu får vissa göra det, mot att de får betalt, t ex Henrik Jönsson…
Varför implemeterar du en liten detalj som skall svara/motsvara ett helt lans politiska angelägenheter.

Bevisar det något eller har det ens någon substans i det sammanhanget ? Eller är bara ett sedvanligt plattjordsargument, som det finns miljontals exempel på här i trådarna. Eller menar du på riktigt att om någon har ett svagt lillfinger så är hela gubben ett ras fysiskt trotts att han springer milen på en timme.

Du har bara lösa lillfingrar att slänga dig med som argument som inte bevisar ett skit.

Du bör sätta dig in i vad som hände i Ukraina för tio år sen liknade https://www.youtube.com/watch?v=Ib7EkJD08e4 om du skall snacka om yttrandefrihet. Den finns en hel film om det som jag inte hittade nu. Bakgrunden är ukrainarna inte accepterade en korrupt president tillsatt av Ryssland.

Eller ok vi kan ju jämföra ditt lillfinger till argument i Sverige mot Ryssland där man fängslas om man håller upp en vit A4 på torget, Oligarkin, att man fängslar intellektuella, homosexualitet existerar man inte och ledande eliten ser Stalin som ett heligt föredöme i ett land där man skämmer befolkningen till tystnad, där nästan alla är väldigt religiösa. Där folk dör som flugor under mystiska omständigheter.
Citera
2025-02-20, 14:50
  #983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JoakimBall
Var har du fått dessa fantasi siffror ifrån?`Reddit? Aftonbladet? USAID?

De håller inga val i Ukraina, du är medveten om det?

Det är självklar icke-fråga att man inte drar i gång ett val mitt under brinnade krig så hur tänkte du? Alla nordiska länder har det, alla i EU och Sverige. Troligtvis så har alla demokratiska länder i hela världen det som lag.

Frågan är varför du säger ens nämner det! Du kanske är obildad ?
Citera
2025-02-20, 14:50
  #984
Medlem
Man får känsla att Putin har en mycket fin hållhake på Trump

Trump har blivet en knä-puppet åt Putin
Han säger allt Putin vill. Nästan som om han har blivit hypnotiserad
Jättekonstigt!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in