2025-02-06, 17:14
  #10441
Medlem
Schaefers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frekking
Steg till arbete är privat upphandlat, AF. Har svårt att se att man kan beskriva det som "nära samarbete" i relation till komvux. Vad grundar du det på?
Sådana aktörer -har- samarbete med kommuner då det ingår i kommun- och socialtjänst åtgärdsprogram för att få ut så många som möjligt i sysselsättning av dom som lever i ett slags utanförskap till vanliga arbetsmarknaden.
Citera
2025-02-06, 17:15
  #10442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fenixcomp
Jag funderar en del på det här klippet där någon påstås ropa ”ni ska ut från Europa” och får inte riktigt ihop det alls, såg nu att internationell media sprider tv4 tolkning av klippet.

Det jag hör är att någon skriker ”ni ska ut allihopa, allihopa!”, vilket borde vara fullt rimligt att någon skriker med tanke på att en galen man skjuter alla. Hade jag varit i en byggnad där en man med vapen springer in hade jag med stor sannolikhet gapat ”ut allihopa” för att utrymma. Jsg tänker också att skytten inte har den blekaste om etnicitet på de i skolan, många kan ju trots alt vara från Europa, och satt i det sammanhanget låter det för mig helt orimligt att han skulle skrika ut ur Europa, eller?

Ta då med att hylsorna faller precis utanför toadörren medan rösten som skriker låter avlägsen. Tycker det är helt galet oansvarigt av tv4 som nu fått spridning världen över. Spelet ju ingen roll om Sverige sen påstår att det inte fanns något ideologiskt motiv, skadan är ju redan skedd med tv4 som skuldbärare.

Håller helt med! Tycker att Tv4 mfl medier har betett sig väldigt respektlöst. Dessutom sprider de obekräftade uppgifter som ingen har en aning om vilken sanning det ligger bakom. Tycker inte heller att rösten skriker "Ni ska bort från Europa". Min tolkning är att rösten säger: "Ni ska bort allihopa".
Tycker att det är skandalöst av TV4 att försöka styra det som att det skulle finnas ett rasistiskt motiv bakom dådet. Att de dessutom utmålar personer med diagnoser inom autismspektrat som galningar o knäppskallar utan empati är fruktansvärt oprofessionellt o empatilöst! Snacka om att kränka människor. Sen hur de pratar beskriver gärningsmannen. Finns absolut inga ursäkter för det han har gjort , är så avskyvärt vidrigt!! Men att sitta timme efter timme o berätta om hur dåligt det gick för honom i skolan, att han var en riktig enstörning som hade brutit kontakten med sin familj, att han inte hade något jobb etc etc. Att lämna ut honom så totalt! Stackars hans anhöriga!! De får leva med att deras son/bror mm har bragt 10 personer om livet, traumatiserat många människors liv och dessutom har de mist en älskad anhörig. Fyfan rent ut sagt! Medierna gör vad som helst för att få bästa scoopet!!
Citera
2025-02-06, 17:15
  #10443
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Celestron
Håller med.
Det borde väl ha gått att lokalisera skytten utifrån skottsalvorna, skjuta in tårgås genom rutorna och sen storma.
Den ryska modellen. Brukar funka sådär i praktiken.
Citera
2025-02-06, 17:15
  #10444
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ferrytale
Den nuvarande curlade generationen är helt chockade över något som egentligen inte är så anmärkningsvärt. Mattias Flink dödade 7 vuxna personer 1994. Majoriteten var kvinnor. Tisdagens attack är på samma nivå. Sverige har drabbats av flera attacker de senaste 10 åren..men attackerna har varit förhållandevis små om man jämför när omvärlden drabbats.

Man kan fundera på hur många Flink hade dödat om han bara träffat på fler personer. Man hade tur den gången.
Citera
2025-02-06, 17:15
  #10445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HassanVonEssen
Har fler offer framkommit?

Vi har fått:

Adnan Imsirovic - Bekräftad
Salim Iskef - Bekräftad
Bassam Al Sheleh - Bekräftad
Camilla - Bild
Elsa - ?


Lever Niloofar?

Adnan är väl vid liv? Är han bekräftad död?
Citera
2025-02-06, 17:16
  #10446
Medlem
HassanVonEssens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Bassam kan det vara den andra Syriern tror du?
Skrev i offertråden. Bassam är från Syrien.
Citera
2025-02-06, 17:16
  #10447
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Touchdown
Det måste väl vara uppenbart för alla att detta är ett rasistiskt dåd?
Många av de skjutna verkar inte ens vara svenska medborgare och majoriteten har invandrarbakgrund, av vad man läst hittills. Polisen säger ju dock inte mycket av värde, de har väl inte ens bekräftat vem gärningsmannen är!? Jävla pajasar.

De kommer bekräfta, men det finns ingen anledning att ha bråttom. Det som har hänt har hänt. Nu jobbar man enligt de processer som finns för att undvika säga något fel eller hoppa till felaktiga slutsatser. Var glad att du lever i ett land där man är noggrann och rättssäker istället.
Citera
2025-02-06, 17:16
  #10448
Medlem
Celestrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T2Frank
Då har du ju också personer instängda i rum som blir utsatta för gas

och???

Mördaren hade ju övermannats!!
Citera
2025-02-06, 17:16
  #10449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ferrytale
Den nuvarande curlade generationen är helt chockade över något som egentligen inte är så anmärkningsvärt. Mattias Flink dödade 7 vuxna personer 1994. Majoriteten var kvinnor. Tisdagens attack är på samma nivå. Sverige har drabbats av flera attacker de senaste 10 åren..men attackerna har varit förhållandevis små om man jämför när omvärlden drabbats.

Varför är du så besatt av Mattias Flink?

För övrigt så måste du helt sakna förmåga att känna empati om du anser att en sådan här händelse är "inte så anmärkningsvärt".
Citera
2025-02-06, 17:16
  #10450
Medlem
Schaefers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Om det fanns andra civila runt gärningsmannen vet vi inte – varför – eftersom polisen är fruktansvärt restriktiva med sina uppgifter om händelseförloppet.
Detta hemlighetsmakeri leder oundvikligen till alla möjliga gissningar om vad som hände.
Det har med andra ord hållits tre stora presskonferenser, vars utgång har blivit förvirring på högre nivå – typiskt svenskt synsätt, tyvärr.

Det har framkommit på pressträffen senast idag.
Citera
2025-02-06, 17:17
  #10451
Medlem
Förstod det som att någon ur regeringen ska berätta snart i TV4 om att de vill att skolorna blir låsta. Det är väl egentligen inte en dag för tidigt det blir så, även om det är tråkigt att vi ens ska behöva ha det så...
Citera
2025-02-06, 17:17
  #10452
Medlem
Flaklypans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Celestron
Håller med.
Det borde väl ha gått att lokalisera skytten utifrån skottsalvorna, skjuta in tårgås genom rutorna och sen storma.

Tveksamt om vanliga poliser och i synnerhet aspriranter springer omkring med tårgas på sig. Och om dom nu gör det så hade vi ju det där med att dom inte hade gasmasker! Ingen bra ide att skjuta in tårgas och springa in själv efteråt utan utrustning!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in