2025-02-05, 09:13
  #3145
Medlem
Schaefers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jasminbyn
Posten är från 2024, vi är inne på 2025 nu

aah sry my bad nyvaken utan kaffe . men nu har det ordnat till sej.
Citera
2025-02-05, 09:13
  #3146
Medlem
SNÄLLA - TÄNK INNAN NI POSTAR

Ja det blir fel ibland och det sprids en lista på journalister som brottsoffer.
Men svara inte varje gång du ser listan, nu publiceras listan och direkt kommer 5-10-15-20 svar.
Ni fyller tråden med enormt massa skit.

Tänk till innan du postar och använt sunt förnuft.

Läs gärna ikapp innan du svarar och då ser du om personen redan fått massa svar och vi övriga slipper se 10-talet svar som säger samma sak.
Citera
2025-02-05, 09:14
  #3147
Medlem
Ok, det här vet vi hittills:

1. Ensam galning
2. Skolan som låg vägg i vägg med komvux hade just denna dag hemmastudier (kan vara därför det är lite TikTok videos etc.)
3. En nationell övning kring liknande attentat skedde nyligen i närliggande område.
4. Personen som tog pressfotot för övningen Martin Avedal blev även intervjuad vid den faktiska händelsen.

Fyll gärna på som sagt.
Citera
2025-02-05, 09:14
  #3148
Medlem
Valtieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snasavglas
Jägare är inte intresserade av AR. Det är MÖPar som tar jägarexamen för att kunna köpa balla vapen som har tryckt igenom detta, med stöd av MÖPar som tagit sportskyttelicens av samma skeva skäl... AR är helt värdelöst som jaktvapen, åtminstone om man vill kunna ta hand om köttet efteråt.

Gammeljägarna kanske inte är intresserade men yngre generationen är det.

Det har funnits automatkarbiner i privat ägo under flera decennier och innan dess ännu mer hemvärnsvapen ute i stugorna.

Det spelar ingen roll i vilket fall, det finns en uppsjö av illegala vapen som du kan köpa på TikTok i princip, vill man skjuta så löser man den delen.

Är det ens klargjort vilket vapen som användes?
Citera
2025-02-05, 09:14
  #3149
Medlem
tretiotreslaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DN-journalisten
Aha, så istället för att jaga gängmedlemmar så beger man sig till en skola där folk försöker göra någonting av sina liv? Låter ju ungefär lika logiskt som ditt resonemang här ovan.

Det är ju inte logiska personer vi talar om här inte, de tänker väl antagligen att de på SFI och Gängbrottslingarna är samma skrot just eftersom de lever med tankarna att "alla invandrare är samma".

I deras dåd vill de få med så många som möjligt, och att gå plocka en o en av vad man tror e gängmedlemmar är nog inte lika effektivt som att då gå in och tömma en SFI lokal..

Men som du själv säger så är det ju helt kontraproduktivt då det enbart lämnar kvar gängmedlemmar och elände, de som försöker tillföra något till samhället kommer att lämna.

O sen är det väl nog en del rädsla också, tänker på det varje gång det är ett "psykfall" som mördar en drös människor, att det är lustigt att de alltid väljer skolor, och religösa byggnader, och aldrig typ en polisstation, eller area51.
Citera
2025-02-05, 09:14
  #3150
Medlem
Malbakrs avatar
Kan någon på Flashback vänligen släppa sin håriga kuk och slabba lite på tangentbordet.

Snälla snälla vänligen, ge mig en recap av alla de viktiga detaljer som framkomit.

GM - ras?
GM - motiv?
GM - finns ett manifest, vad säger det?
GM - TESTO - nivå?
GM - NARK / ALKA?
BO - raser?
BO - vuxna / barn?
VPN - typ? Semi-auto?
KALIBER - 5.56 eller 7.62?
LICENS? - jakt / tävling?

Tack!
Citera
2025-02-05, 09:16
  #3151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krimkoll
Som jag förstår det har han skjutit en hel del äldre personer. Någon skrev att han kan ha varit ute efter lärare främst. Han kanske var kränkt av lärare enligt sig själv om han inte fått godkänt eller liknande.

Gick han på skolan? Dom hade haft nationella prov på förmiddagen.

Spekulerade liknande. Något personligt misslyckande som ligger till grund? Försökt ta tag i livet och fått en snedtändning? Det kommer säkerligen framtids nog. Det är synd bara att fel människor hängs ut hejvilt.
Citera
2025-02-05, 09:18
  #3152
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Rapportering i media:
- Hur man ska prata om det
- Hur man tar hand om oroliga
- Närvaro, vara nära

Ingenting om:
- Vad som har hänt
- Vilka är avlidna
- Vilka är skadade/skadeläge
- Hur gick det till
- Gärningsman/bakgrund
Citera
2025-02-05, 09:18
  #3153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tretiotreslak
Det är ju inte logiska personer vi talar om här inte, de tänker väl antagligen att de på SFI och Gängbrottslingarna är samma skrot just eftersom de lever med tankarna att "alla invandrare är samma".

De där typerna med fördomar som drar alla över en kam, de tänker så här hela bunten: (underligt specifika fantasier)
Citera
2025-02-05, 09:18
  #3154
Medlem
Vitiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Locifer
Allt tyder väl på en till Breivik.

Invandrare brukar inte vara enstöringar på det där sättet som har beskrivits.

Offren.
Inte MGM.
Citera
2025-02-05, 09:18
  #3155
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HanvarettSLAN
Spekulerade liknande. Något personligt misslyckande som ligger till grund? Försökt ta tag i livet och fått en snedtändning? Det kommer säkerligen framtids nog. Det är synd bara att fel människor hängs ut hejvilt.

Ja, minst en lärare sägs vara skjuten. Dom som söker anhöriga verkar i flera fall vara och söka personer 40+. Ser ut som han velat hämnas på lärare möjligen.

Han var nära många lärare och sköt, vid deras arbetsrum och lunchrum.
Citera
2025-02-05, 09:19
  #3156
Medlem
Schaefers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Laurentii
Kolla datumet igen om du antyder att det endast gått ett par dagar…

Det blev fel ... för tidigt utan kaffe är inte bra sry
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in