Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2025-01-25, 07:34
  #1
Medlem
Giant Squids avatar
Finns det någon tråd om detta gäng?
Blev uppmärksammad själv idag om dessa herrar och tyckte det höll mer "attentionspan" än hönshuset Flashback Forever.

Nån som har några åsikter?

https://poddtoppen.se/podcast/1610523652/ekstedt-sport
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2025-01-25 kl. 07:36.
Citera
2025-01-25, 09:44
  #2
Medlem
Moldaviens avatar
God morgon,

Jag är en trogen lyssnare sedan avsnitt 1 (podden var först en del av det havererade morgonprogrammet Gott Snack). Det glädjer mig oerhört att du hittat podden (vad det verkar tack vare Palmlöfs påstådda "fadäs").

Eftersom jag är allergisk mot samtal som känns tvungna (vilket är fallet i minst 99% av alla poddar) är detta ungefär den enda veckoliga underhållning i podform jag intar.

Konceptet med tre generationer av relativt framgångsrika män som inte är rädda för att säga vad de tycker är oslagbar. De hade nästan lika gärna fått tala om hamsteruppfödning för min del! Dock är en hel del av de sportrelaterade anekdoterna sanslöst roliga. Hur hade man till exempel annars, som nämndes i ett avsnitt nyligen, kunnat få veta att en känd svensk hockeyspelares f.d. fru föddes utan rövhål?

Vad jag förstår tjänar herrarna knappt några pengar på det kontrast mot ett allt gråare och mer kommersialiserat mediaklimat de genererar, så det är en god idé att bli s.k. Patreon om man vill höra fler avsnitt tror jag.

Stå på er Olle et. al. mot den trista samhällsutvecklingen vi ser!

Med önskningar om en fortsatt trevlig helg,
Moldavien
__________________
Senast redigerad av Moldavien 2025-01-25 kl. 09:47.
Citera
2025-01-25, 20:54
  #3
Medlem
Giant Squids avatar
Jag sponsrar bara om det går oavkortat till ett sexpack 7.5 af Sofiero i direktsändning.
Citera
2025-01-26, 19:34
  #4
Medlem
Moldaviens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Jag sponsrar bara om det går oavkortat till ett sexpack 7.5 af Sofiero i direktsändning.

God kväll,

I förrförra avsnittet (tror jag det var) delade Jesper sitt telefonnummer. Kontakta honom och presentera ditt krav. Jag tror knappast det är omöjligt. Kanske får du betala Mats taxi men för det kan även jag tänka mig att ställa upp.

Med vänlig hälsning,
Moldavien
Citera
2025-01-27, 14:26
  #5
Medlem
Amors avatar
Mats Strandberg sågning av idrottsgalans betoning på integrationsarbete riktigt befriande att höra. Förvånad i huvudtaget att han är så frispråkig.
Citera
2025-01-27, 22:10
  #6
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moldavien
God kväll,

I förrförra avsnittet (tror jag det var) delade Jesper sitt telefonnummer. Kontakta honom och presentera ditt krav. Jag tror knappast det är omöjligt. Kanske får du betala Mats taxi men för det kan även jag tänka mig att ställa upp.

Med vänlig hälsning,
Moldavien
Morjens

Har plöjt ett par avsnitt och det är verkligen en förlängning av pizzeriatuggande. Man påbörjar ett ämne med en mening, ofta en av programledarna som har en enda mening i sitt manus, " Nämn nåt om sport" och sen ballar det ur på ett skönt sätt i allt möjligt.
Spaningen om Jonas Inde var rolig och helt samtidsenlig. Man berör känsliga frågor.
Avsnittet Snitt i pannan där man pratar om Lennart Hylands fylleeskapader som sportkommentatorn, fick ju helt nytt ljus nu efter Olles lilla efterfest på Idrottsgalan

Olle har ju alltid flertalet anekdoter som alltid kretsar kring alkohol. Köpa hembränt utanför Scaniarinken. Kommentaren till Olof Du blir alltid bästa kompis med alla du krökar med en kväll osv,.
Allt det här måste ju redan SVT redan förstått.
Då har man redan carteblanche tycker jag
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2025-01-27 kl. 22:14.
Citera
2025-12-14, 18:56
  #7
Medlem
snillet_1s avatar
Numera en av mina favoritpoddar. Den fräcka humorn är precis i min smak.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in