Citat:
Ursprungligen postat av
Vincento614
Fast inlägget blev ju borttaget för det handlade om SD och annat som inte hade med inlägget att göra. Den döda personen är en D*vid H**v Nii*.
Inom närmsta dagarna kommer man kunna se att han har registrerats avliden på ratsit.
Vila i frid.
Inlägget handlade inte alls om SD, detta är helt felaktigt och är en ren lögn.
Varken SD eller något annat parti nämndes i inlägget.
Att SD nämns i kommentarerna (eller att det antyds att gärningsmännen är invandrare) är en fruktansvärt dålig ursäkt för att radera (censurera) inlägget och lägga "locket på" om hela händelsen.
Att inga medier gått ut med saken ännu behöver inte betyda att det inte är sant.
Media är sällan entusiastisk att bekräfta sk svenskfientliga brott (vilket man får anta att det var).
Off Topic: det är skrämmande vanligt att lokala Facebook-grupper likt denna administreras av vänsteraktivister som mer än gärna raderar inlägg som berör invandrarbrott. De tystar hellre ner hela saken än att riskerar att folk ska få bekräftat att det var just invandrare som begick ett visst brott.