Citat:
Ursprungligen postat av
Nytorgsprinsessa
I folkomröstningar om aborträtten så är det väl just det som är frågan. Du missar kanske att det hålls en mängd val i natt?
Sen är det Trumps del av republikanerna som drivit på här. De vill ju också gå Putins väg och få bort HBTQ- frågor ur sexualundervisningen vilket 2024;känns helt sjukt.
Trump har allierat med de mest fundamentalistiska grupperna bland de kristna ( troligen för att vinna röster med tanke på hans eget leverne) och då går det så här.
Inte lika sjukt som att demokrater vill ha män i kvinnors omklädningsrum, låta läkare skära av könsdelar på barn, låta män tävla mot kvinnor.... Samt att demokraterna vill och tillåter abort upp till födseln i några delstater, helt jävla vidrigt.