Citat:
Ursprungligen postat av
Etanthegreat
Men kära nån, tanten har jobbat för hårt, haft för mycket i sitt liv och stressat runt. Covid kom och hon bröt ihop, ALLA saker som de nämner i artikeln är symptom på ångest, stress och depression.
Precis varenda sak gör det uppenbart.
"konstant kraftig huvudvärk, extrem energilöshet, kraftigt nedsatt lungfunktion, strypgreppssmärta i svalget, hjärndimma, nya möjliga livsmedelsallergier som gett tarmproblem, problem med sköldkörteln, smärta över nacke och skuldror och en ständig känsla av att ha en järnkorsett runt bröstkorgen.”"
Förutom lungfunktionen, vilket jag betvivlar är sant, utan snarare en känsla man har. Så är allt vanliga symptom på ångest/stress. Somatiska symptom.
Blanda det med att hon har 3 barn och jobbat stenhårt. Säkert Covid

Även om det inte är klart om covid i sig orsakat symptomen kan covid vara det som
får bägaren att rinna över. Det är klart att en person som stressar mycket och ligger strax under gränsen för utmattning plötsligt kan bli utmattad om de samtidigt får covid.
Det hände mig. Jag hade alla symptom likt henne men jag hade jobbat som en galning, hade 5 tjejer jag träffade, jag tränade mycket, sov lite för lite. En blöt utekväll och covid på det sen kom ångest och orkeslöshet på posten. Till slut så försvann det dock men det var så i månader sedan i skov. På något vis klarade jag mig utan att sjukskriva mig. Jag jobbade mycket hemifrån och gjorde det mesta när jag var pigg för sedan mest vila när jag hade hjärndimma.
Men ja det låter som hon fått ångest. Har man aldrig haft det (jag visste inte ens vad det var innan) så är det skrämmande och det är lätt att bli övertygad om att någonting i kroppen är fel.