2025-04-06, 15:49
  #109
Medlem
ursprungligens avatar
Har C ljugit för polisen när hon var tonåring och satt sin pappa i fängelse fem och ett halvt år?

Man blir lite fundersam när man läser vad C säger på sidan 680 i FUPen:

Cathrine: Eh oj var ska jag börja eh var ska jag börja då, eh, eh när jag var sexton så eller eh när jag var liten när jag var fem så börjar man misstänka att (ohörbart) inte var helt okej hemma. Jag har läst nån notering från socialtjänsten på den tiden att ja men det man misstänkte att det var någonting som inte stämde hemma. Eh men det hände liksom ingenting då.

Jag är uppvuxen i en liten eh ett litet samhälle som heter Fjugesta utanför Örebro. I en liten finare familj så där. Min pappa satt i kyrkofullmäktige och vi var engagerade i lite kyrkan och så där. Och åren går och det var ett helvete det kan jag säga. Han, han slog mig, mamma slog mig eh dom drack alldeles för mycket och så. Alla visste om det tror jag, många visste om det men det hände liksom ingenting.

När jag var tretton så kände jag att jag pallar inte längre. Så då försökte jag ta livet av mig tillsammans med en kompis. Eh helt desperat så där det var ju inget riktigt försök liksom, jätte fånigt vi åt svamp eh det var en sån här skolutflykts dag liksom vi åt svamp. Hon mådde jätte dåligt också på grund av hennes lillebror hade dött, så att vi mådde dåligt tillsammans och var tonåringar liksom så. Och då efter det så ja det var många turer där liksom runt dom där åren. '

Jag hamnade på barn psyk eh och var ganska länge på barn psyk faktiskt. Till slut blir jag, till slut försöker jag verkligen ta livet av mig på riktigt. Jag hamnar igen på barn psyk och då börjar man väl förstå att det är nått som inte stämmer. Så att jag träffar nån polis där och det blir polisanmälning med massor med förhör, men jag tordes inte säga som det var att var pappa liksom och mamma. Men så att jag sa att det var en farbror, alla fattade ju att det inte stämde.

Men i alla fall men när jag var sexton eller så, så hamnade jag hos fosterföräldrar och samma veva blev det den här polisanmälan och jag började berätta. Så pappa dömdes till fem och halvt år för sexuella övergrepp. Och jag fick skadestånd det vart tingsrätt och hovrätt och det var på den tiden så var det så här, det var lite nytt med det här tror jag. Jag satt på konfrontations förhör man skulle sitta med i ett sånt här rum med kameror och jag skulle så tog dom in pappa i andra hörnet och vi skulle sitta där utan nån agenda och vad vi skulle säga till varandra var lite oklart då, likadant med mamma. Vi ska sitta där och bara, man letade väl efter någonting, ja jag vet inte.

Men ja han dömdes i alla fall i hovrätten till fem och ett halvt år för sexuella övergrepp. Från jag var fem tills jag var sexton. Så var det jag anmälde aldrig mamma, eh jag kunde inte det eh faktiskt. Ja så var det, gud det var länge sen jag pratade om det men ja. Jag har hade ju en lillebror då eh han fick bo kvar hos mamma, eh medans jag bodde kvar hos mina fosterföräldrar då. Eh och släkten vart tokig när jag anmälde det här, dom var galna. Så det börjar komma hotbrev även, även då kom det hotbrev ett brev som farmor hade skrivit och ett som farfar hade skrivit och jag tror mamma skrev någonting också. Hon också såg till att lillebror skrev nått brev men han var ju liten han var väl åtta år eller nått sånt där. Det varkaos farfar försökte köra över mig med bilen, eh mina fosterföräldrar bodde bara fem kilometer från, från Fjugesta. Så det var nära liksom, alla tog avstånd hela släkten tog avstånd från början utom mormor och morfar. Jag var en skam för hela familjen. Jag hade ju förstört hela allas liv och ja hela familjernas liv och eh ja.
'
FL1: Dom tog din pappas parti?

Cathrine: Ja det gjorde dom ju, fast alla hade sett alla blåmärken och misstänkt alla år och så
där men släkten ville inte, ville liksom inte dom ville inte eh jag var bara en skam, jag var
bara en skam. Och sjuk i huvudet och ja psykiskt störd och ja alla möjliga varianter.
FL1: Mm.
Cathrine: Så var det.
Jag tycker det aktuella fallet liknar vad C berättar här på ett obehagligt sätt. C ljuger för omgivningen och polisen för att få uppmärksamhet. Samma beteende livet igenom verkar det som. Till och med hotbrev förekommer mot C redan som tonåring! Anmärkningsvärt!

Kan C ljugit och satt sin pappa i fängelse i fem och ett halvt år?

Man ryser bara vid tanken vad hon utsatt sin släkt för.

Man mår faktiskt lite dåligt av att läsa FUPen.


Edit: Jag noterar att C fick skadestånd också när hon satte dit sin pappa för sexuella övergrepp. C verkar gilla att få avgångsvederlag och skadestånd när hon ljuger.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2025-04-06 kl. 16:14.
Citera
2025-04-06, 19:45
  #110
Medlem
ursprungligens avatar
Läser man vidare i FUPen blir C inblandad i flera utköpsärenden i sin nya roll som kyrkoherde. Kanske föddes hennes "plan" när hon såg hur lätt det var att få avgångsvederlag och ändå bara gå vidare till ny anställning inom kyrkan?

C ljuger som en fullblodspsykopat och jag noterar att hennes familj i stort sett vänt sig från henne.

C verkar vara en väldigt toxisk person med ett udda uppmärksamhetbehov.

Hur gick det i rättegången?

När kommer domen?
Citera
2025-04-06, 21:12
  #111
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbro123
CN är med i Rotary Upplands Bro Väldigt aktiv och kommer snart vara President där. Hon är även Vice President i Mariasystrarna som är en Orden kopplad till Frimurarhuset. Ingen av dessa har agerat med uteslutning utan tror på hennes historia. Makalöst. Säger en hel del om dessa organisationer.

Ja man får hoppas att dessa båda organisationer bestämmer sig för att slänga ut CN om hon blir dömd.

Om rättsväsendet fungerar som det bör borde de rimligen bli fällande dom.
Citera
2025-04-06, 22:16
  #112
Medlem
ursprungligens avatar
CN beter sig avvikande även på sjukhuset.

Sid 611:
- Var det något som var anmärkningsvärt kring patientärendet, vad i så fall?

Nummer ett, det var att hon sökte på grund av misshandel, skador på kroppen, tex vänster axel. Det är det hon söker för.

- Varför var det anmärkningsvärt?

Det var relativt lindriga skador.
Men under tiden på akuten framkommer det att hon har buksmärtor.

- Så du menar att hon inte nämner det när hon kommer in?

Nej, det står till och med i journalen. Under vistelse på akuten, kraftig smärta i buken varför man gör en röntgen. Den visar ett inre brock efter en överviktsoperation (Gastric bypass)

- Vad betyder ett inre brock?

Det är att man kopplat om tarmarna, och då uppstår det fickor som tarmarna kan åka in i. När vi opererar henne sen så är det två mycket vana kirurger. Det är ett inre brock som har stått en längre tid. Det är inget som man får av en misshandel, utan det har varit sedan tidigare.
Jag kan inte tänka mig att det är någon yttre åverkan som ger en sådan inre herniering, dvs ett inre brock. Utifrån den vetskap jag har, och sannolikt inte heller i världslitteraturen.

- Var det något mer du kan tänka på som var anmärkningsvärt?

Det var att efter operationen så hade hon såpass ont. Trots att hon hade en fungerande
epidural vilket blockerar all smärta. Vilket gör att en mycket van kirurg, synnerligen senior kirurg, väljer att re operera henne för att hon upplever sig så smärtpåverkad. Vid den operationen hittar man ingenting mer än normal fynd. Även efter denna operation trots en fungerande epiduralbedövning är hon mer smärtpåverkad än en normalpatient. Enligt min och andras uppfattning överragerade hon för att få mer attention vilket även påverkade hennes egen säkerhet.

- På vilket sätt påverkade det hennes egen säkerhet?

Hon fingerade lite kramper och så vilket kan göra att man behöver ge henne mer läkemedel, det kan vara skadligt både för henne och personalen. Man kan riskera att ta ihjäl patienten för att man fortsätter ge läkemedel. Vi vill naturligtvis ta hand om patienten men det märktes att det var något fishy, det följde inte normalförloppet.
Jag skrev i ett tidigare inlägg att jag tycker "symptomen" tyder på Münchhausen. Jag tycker "kicken" att få mordhot och medlidande ligger i samma riktning. De påhittade mordhoten hon åtalades för.

Man är lite nyfiken på hur fet hon var innan gastric-bypassoperationen?

CN har således ett avvikande beteende även på sjukhuset och liksom polisen konstaterade väldigt lindriga skador från "misshandeln".
Citera
2025-04-06, 22:26
  #113
Medlem
ursprungligens avatar
På ett ställe nämner CN att hon har det lite "spänt" hemma.

Ett tips till maken är att bryta med psykopatkärringen. När hon blir dömd hoppas jag att han fattar rätt beslut.

Stackars barnen som måste genomlida denna tragikomiska fars. Speciellt synd om sonen som verkar lida av någon bokstavsdiagnos.

Jag kan inte riktigt se att någon går som vinnare ur detta. CN har verkligen visat vad det är för slags människor som jobbar inom Svenska Kyrkan.
Citera
2025-04-06, 22:38
  #114
Medlem
ursprungligens avatar
Polisen som tar hand om CN efter misshandeln har lite svårt att tro på historien:

Sid 617:
FRÅGESTÄLLNINGAR

- Efter genomfört förhör, fotografier samt andra utredningsåtgärder uppkommer vissa frågeställningars som bör preciseras i ett ytterligare förhör. Till patrullen som anlände först till platsen uppger målsägande att den misstänkte ska ha kommit mot henne bakifrån, i förhöret framkommer att målsägande mött gärningspersonen när hon klivit ut från garaget. Vart ifrån har gärningspersonen kommit?

- Målsägande uppger att hon har ont i höger axel och knä men blivit inknuffad i väggen och skadat vänstra sidan av ansiktet (där blodskadan uppstått). Har den misstänkte skadat henne mer än det som framkommit i det första förhöret då höger axel och ben ej ska ha vart i kontakt med väggen?

- Under händelsen har inga skador så som svullnader eller rodnad upptäckts, enbart vad som uppfattas som ett rivsår på vårtan över vänster öga. Har målsägande skadats på något annat sätt än vad som framkommer i förhöret?

- Blodet på väggen där målsägande ska ha slagit i väggen med ögat ser ut att vara "draget" och inte som att hennes öga ska ha stött i väggen. Kan hennes ansikte dragits mot väggen på något sätt efter att hon blivit inknuffad i väggen och då slagit upp såret i ansiktet?

KAMERAÖVERVAKNING

Målsägande har kameraövervakning i lägenheten där kameravinkeln täcker den port som gärningspersonen kan ha flyttut från samt kommit in i. Målsägande kunde inte komma in i kamerasystemet på plats. Dock ska kamerafilen sparas. Ta kontakt med målsägande för kamerafilen.

SAMMANFATTNING

Uppfattningen är att sett till målsägandes reaktion och skadebild stämmer ej helt överens med vad målsägande uppger i sitt förhör och de omständigheter som påträffas på platsen. Med syfte att kunna driva utredningen framåt är det bra om ett nytt förhör hålls med målsägande där hon kan precisera med mer detaljerad information kring de omständigheter som skett på platsen.
Det finns också bilder på axel och knä samt den sönderrivna vårtan i FUP. Som lekman tycker inte ens jag att det syns spår av misshandeln,
Citera
2025-04-06, 23:04
  #115
Medlem
ursprungligens avatar
CN pratar om sin uppväxt:

Sid 683:
Cathrine: Men jag tror att dom ogillade mig överhuvudtaget liksom, men, men dom hade ju varit religiösa pappa var religiös ju, och farmor och farfar och så där. Ett tag ville han själv bli präst i fängelset för synd, han ville väl liksom inte vet jag men han ville själv bli präst men fick inte bli präst.

Ah dom ogillade väl mig alltså jag är uppvuxen med att man min pappa han, han köpte en sån där pistol kommer jag ihåg nu till Kennet när han var liten men den här låtsas pistol man stoppar in en så här pilar i så när man skjuter så fastnar dom överallt. Och vi skulle sitta och skjuta som dom sa då negrer på teven alltså, det var så, det var hårt klimat allt som var konstigt och annorlunda var fel, invandrare var fel, homosexuella var fel, jag var i och för sig också fel, alltså det var han var ju psykopat liksom, han var sjuk.
Det är CN som ordnat så att hennes pappa fick sitta i fängelse. På något sätt har jag svårt att tro att det CN berättat om sin pappa som tonåring är riktigt.

CN sätter etiketten "psykopat" på sin pappa.

Undrar vilken etikett hon sätter på sig själv?




Edit: Länk till FUP: https://gofile.io/d/S6t0H9
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2025-04-06 kl. 23:09.
Citera
2025-04-06, 23:29
  #116
Medlem
ursprungligens avatar
CN berättar en ganska beklämmande historia om en bussresa med ungdomar till Frankrike där en kvinnlig präst blir kär i en 15-årig pojke, vilket leder till att den prästen köps ut.


Sid 695:
Och kyrkoherden ställer sig i predikstolen och säger Anna är kär i en pojke, men det är helt okej. Och jag tänker han är dum i huvudet tänker jag, det är inte okej. Eh ja eh jag blev kallad på Domkapitel förhör som man blir då, Janna blev det också och Anna och den här pojken och hans pojkens föräldrar var dom var skilda och separerade så dom försökte liksom eh dom var inte dom föräldrarna kanske som jag tycker stod upp för honom.

Dom försökte skydda honom och tyckte väl att ja men han är kär i henne eller dom har en vänskapsrelation men hon försökte också säga att dom bara var vänner då till biskopen och allt vad det nu var. Ja först får hon en erinran, hon överklagar, eh dom tar tillbaka erinran vilket betyder att hon ska komma tillbaka och jobba och allt ska vara som vanligt.

Personalen börjar inse att det här funkar ju inte, det är inte okej liksom. Kyrkoherden inser att det inte funkar, så han erbjuder henne sex månads löner tror jag i väntan på att hon ska få ett annat jobb och villkoret var att hon, hon får dom här pengarna men om hon får ett annat jobb så får hon inga pengar. Och jag hävdar ju hela tiden att, att jag det jag har sagt är sant och sant och riktigt liksom. Men har hela tiden känslan av att eh vi inte blir trodda vi som har varit på den här resan. Det var synd om henne liksom så.

Men ja det visars sig i alla fall att hon lurar församlingen hon har redan fått ett nytt jobb när hon skriver på det här avtalet om sex månads löner. Och då börjar alla förstå vem hon var tror jag, att hon kanske inte var den här gulliga tjejen som alla trodde. Så hon lurar församlingen på sex månads löner och då blir kyrkoherden förbannad, då börjar biskopen förstå också att hon har blivit förd bakom ljuset.

Eh jag får ett samtal från biskop Caroline och säger du jag vill att du infinner dig på mitt kontor bla bla bla, då tänkte jag nu ryker den här nu åker den bara. Och jag kommer dit jätte nervös och då säger hon så här ja jag är jätte ledsen jag ber så hemskt mycket om ursäkt Cathrine men jag har blivit lurad, vi är så många som har blivit lurade och förda bakom ljuset av henne så.

Ja, ja där har vi väl en konflikt. Hon, hon har väl aldrig kunnat förlåta mig Anna tror jag.
Jag får kliande utslag då en person som CN säger: "Och jag hävdar ju hela tiden att, att jag det jag har sagt är sant och sant och riktigt liksom." Det är uppenbart för mig att CN kryddat denna historia ordentligt eftersom hon måste påpeka att ingen tror på den.

Jag anar också här att CN börjar få vittring på att det kan vara lönsamt att bli utköpt från Svenska kyrkan.
Citera
2025-04-06, 23:38
  #117
Medlem
Sinnerstens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbro123
CN är med i Rotary Upplands Bro Väldigt aktiv och kommer snart vara President där. Hon är även Vice President i Mariasystrarna som är en Orden kopplad till Frimurarhuset. Ingen av dessa har agerat med uteslutning utan tror på hennes historia. Makalöst. Säger en hel del om dessa organisationer.


Citat:
Ursprungligen postat av DEF1
Typ frimurarna? Se där, se där! Intressant! Då blir hon säkert frikänd från allt. Om de typ samarbetar med frimurarna?

Ingen fup än? Hur går det med åtalet?


Såhär arbetar Psykopater, har sett liknande hända på nära håll.


Det är otroligt svårt att bli av med dom för medvetenheten verkar vara så himla låg om den här typen av personlighetsstörningar typ som att inte pedofiler "fanns" "förr"+ som ni är inne på så säger det en hel del om de här organisationerna, de underblåser ju korruption.

Edit:

Såg att hon var från Fjugesta, vad är det med Örebrotrakten? Åsa Waldau är också därifrån och jag har fler exempel men kan inte dra dessa.
Är det mycket tungmetaller i grundvattnet?
Så många knäppisar är från den trakten på ett sätt och i en omfattning jag personligen aldrig stött på förut.
Och just den är pastorns sätt att vara är verkligen urtypen, var har dom lärt sig allt detta?

Jag har ingen förklaring mer än att saker måste gått snett i Örebro med närmsta omnejd sen flera hundra år tillbaka.
__________________
Senast redigerad av Sinnersten 2025-04-06 kl. 23:48.
Citera
2025-04-06, 23:41
  #118
Medlem
ursprungligens avatar
CN verkar vara besatt av personer som köps ut av kyrkan. Det är inte förhörsledarna som frågar om detta, men CN berättar ändå:
Cathrine: Eh gud ska vi prata om alla, alla konflikter i Bromma då får vi sitta här till nästa vecka tror jag. Eh hon och jag blev kompisar men sen hon fulade ut sig på jobbet på alla möjliga vis och jag kan inte alla storys om det där, men hon stod och skrek och hon blev osams med kyrkoherden och hon blev osams med mig flera gånger om och.

Eh hon skrev en bok sen, Konsten att överleva Svenska kyrkan där hon hängde ut hela Svenska kyrkan. Hon skrek skriver någonting om den här händelsen i Bromma också eh men inte så här i detalj.

Hon var mest förbannad på var det Järfälla församling kanske ja, ja hon jobbar fortfarande som präst tror jag ja.

FL2: Gick hon vidare från Bromma till Järfälla församling?

Cathrine: Hon blev ju utköpt, nej jag tror att hon gick, hon har hoppat runt i alla församlingar, så att jag vet faktiskt inte riktigt vart hon gick någonstans.

FL1: Okej men hon blev utköpt från Bromma?

Cathrine: Mm.
CN är klart intresserad av utköpsärenden, vilket kommer att landa henne 800.000 sek efter alla påhittade mordhot.
Citera
2025-04-06, 23:47
  #119
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sinnersten
Såhär arbetar Psykopater, har sett liknande hända på nära håll.


Det är otroligt svårt att bli av med dom för medvetenheten verkar vara så himla låg om den här typen av personlighetsstörningar typ som att inte pedofiler "fanns" "förr"+ som ni är inne på så säger det en hel del om de här organisationerna, de underblåser ju korruption.

Men efter en kommande mycket trolig fällande dom måste väl även dessa båda organisationer se över sina hus?

Jag tycker CN verkar vara en vidrig kvinna på så många olika plan. Lögnaktig, samvetslös, manipulativ och uppmärksamhetstörstande.

Hennes omgivning har verkligen fått lida på grund av hennes agerande. (Jag talar inte om ekonomi här utan psykologiskt lidande.)

Hon bockar väl av större delen av psykopatlistan med sitt beteende?
Citera
2025-04-06, 23:51
  #120
Medlem
Sinnerstens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
Men efter en kommande mycket trolig fällande dom måste väl även dessa båda organisationer se över sina hus?

Jag tycker CN verkar vara en vidrig kvinna på så många olika plan. Lögnaktig, samvetslös, manipulativ och uppmärksamhetstörstande.

Hennes omgivning har verkligen fått lida på grund av hennes agerande. (Jag talar inte om ekonomi här utan psykologiskt lidande.)

Hon bockar väl av större delen av psykopatlistan med sitt beteende?

Ja och inte bara det!
En klassisk Fjugestabo! Självklart har hon band till Mariasystrarna mfl.

Svenska kyrkan är en galen arbetsplats där i princip sinnessvaga leds av den här typen av skitfolk.

Hoppas verkligen att de här "organisationerna" ser över sina hus men i vanlig ordning tror jag inte att dom gör det.
Har sett den här skiten på nära håll och ingenting händer.
__________________
Senast redigerad av Sinnersten 2025-04-06 kl. 23:54.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in