2024-09-27, 21:22
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aMember99
Jo, men där måste man väl skicka in kvitto/bevis på att pengarna är vita? Det är inte alltid sådant finns trots att pengarna är äkta.

Seriöst? Hos Swedbank? Det står inte alls något om det på deras sida. Jag kan prova för skojs skull nästa vecka och se https://www.swedbank.se/privat/betala-och-overfora/kontanter/satta-in-sedlar.html
Citera
2024-09-27, 21:30
  #14
Medlem
Livssynslurks avatar
Om du nu vill sätta in större summor cash utan att behöva redovisa härkomst, lite suspekt men visst, skaffa konton hos flera banker och därefter kan de överföras till det önskade kontot mellan konton. Inget svårt dilemma.
Citera
2024-09-28, 12:40
  #15
Medlem
Roidberts avatar
Finns nog inte någon svensk bank som inte är jobbig. Risken finns att du får problem och kanske t.o.m. förlorar pengarna om du försöker sätta in större summor utan att kunna redovisa pengarnas ursprung. Annars har min bank (Sparbanken Nord) inte jävlats med mig än så länge, och då hände det ibland att man fick in 5000-10.000kr via Swish och insättningsautomat vissa månader. Detta var dock för 5+ år sedan.

Det bästa du kan göra är att helt enkelt leva upp pengarna och be nära familjemedlemmar (föräldrar och syskon) swisha dig i utbyte mot att de får kontanter som de kan handla för. Banken lär åtminstone inte tycks att det är särskilt konstigt när mamma och pappa skickar pengar till dig. Vanligt att föräldrar sponsrar sina barn. Tror också att man fortfarande kan betala hyran kontant mot en avgift, så det kan också vara värt att utnyttja.
Citera
2024-09-28, 17:29
  #16
Medlem
Det är nog svårt även om insättningsautomater har gränser så kommer banken reagera om du maxar varje månad, tanka bilen , handla mat, kläder, elektronik som gäller.
Citera
2024-09-28, 19:13
  #17
Medlem
trottwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aMember99
Vilken är den bästa banken, som accepterar att man gör större insättningar av kontanter utan att de frågar och kräver bevis på pengarnas äkthet?

Vilka belopp handlar det om och hur ofta?

Att sedlarna är ÄKTA kommer alla banker att kontrollera.
Citera
2024-09-28, 19:23
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trottwell
Vilka belopp handlar det om och hur ofta?

Att sedlarna är ÄKTA kommer alla banker att kontrollera.

Runt 15000 kr en gång per kvartal som mest.
Citera
2024-09-28, 20:46
  #19
Medlem
Roidberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aMember99
Runt 15000 kr en gång per kvartal som mest.

Om det handlar om så pass små summor borde du nog kunna sätta in 2000-3000 varje månad utan några större problem och hävda att det är saker du har sålt på Blocket om banken frågar.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in