Jag dricker inte så mycket cola längre, för kunde jag dricka 1,5l. månader i sträck. Jag drack alltid light-cola, gjorde endast uppehåll när jag fick dålig andedräkt (vilket jag kopplade till colan) och fortsatte dricka när den blev normal tills truten luktade illa igen osv..
1 burk Pepsi Max om dagen. Är jag ledig blir det 2-3 burkar alt. 1.5 L.
Och är alltid Pepsi Max. Undra om jag kommer utveckla cancer med den
regelbundna aspartamintaget .
tre-fyra burkar om dagen, i enstaka fall lite mer om jag fått i mig en flaska eller större mugg på donken..men hemma mäter jag alltid upp ifall jag inte vet hur mycket det är i glaset...fyra burkar är 1,32 liter, den mängden har jag haft ett tag utan att den har ökat...ni som dricker två liter per dag, hur orkar ni? Sex burkar är 1,98 liter och jag tror aldrig jag har pallat sex burkar på en dag, kanske har hänt nån gång
Coca Cola blir det inte så ofta, men en del fusk-cola från Willys eller Lidl slinker allt ner. Skulle tro att det rör som en knapp liter om dagen i genomsnitt.