2024-07-29, 10:55
  #121
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ItsWednesday
liberal (aka höger)

Vem satt till vänster om kungen, och vem satt till höger?
Citera
2024-07-29, 10:58
  #122
Medlem
ItsWednesdays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VoldemortZelenskyj
Vem satt till vänster om kungen, och vem satt till höger?

Begreppen har sitt ursprung i Franska revolutionen.
Citera
2024-07-29, 10:59
  #123
Medlem
Tervulls avatar
Har inget mer att säga än att att det är vidrigt.
__________________
Senast redigerad av Tervull 2024-07-29 kl. 11:02.
Citera
2024-07-29, 11:02
  #124
Medlem
Tervulls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Undrar om det blir någon skillnad i marknadsföringen när Michael Claesson tillträder som ÖB.
Undrar om Bydén och hens femme fatale kommer att ha någon framgång med deras konsultbolag, borde väl kunna bli lite payback efter allt hans Nato-vurmande.
Bydén är förmodligen en mycket pervers jävel. Hade inte blivit förvånad över att se honom på Dumpen.se om man säger så.
Citera
2024-07-29, 11:02
  #125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VoldemortZelenskyj
Q-ideologi är en vänsterideologi.

Citat:
Ursprungligen postat av ItsWednesday
Q-ideologi? På vilket sätt är det vänster, var frågan?

Citat:
Ursprungligen postat av VoldemortZelenskyj
"Liberal" i betydelsen socialliberal är alltså vänster. Trudeleau och gänget.

Att vara Queer kanske inte direkt är synonymt med vänster, eller?

Regeringen:
Tobbias Billström (M) - Bisexuell
Niklas Wykman (M) - Homosexuell
Erik Slottner (KD) - Homosexuell

Eu parlamentet:
Thomas Tobé (M) gift och har 2 barn.
Citera
2024-07-29, 11:04
  #126
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Larsa.Andersson
Att vara Queer kanske inte direkt är vänster eller?

Regeringen:
Tobbias Billström (M) - Bisexuell
Niklas Wykman (M) - Homosexuell
Erik Slottner (KD) - Homosexuell

Eu parlamentet:
Thomas Tobé (M) gift och har 2 barn.

Men det är inte heller det som hävdas. Vi pratar här om *2SHBTQIAP++-ideologin med neopronomina, transbibliotekarier och hela faderullan.
Citera
2024-07-29, 11:05
  #127
Medlem
HBTKuks avatar
Siste - är inte det maskulin form? På samma sätt som att sista är feminin form.

Förvirrande..
Citera
2024-07-29, 11:07
  #128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larsa.Andersson
Man kan ju undra varför TS inte går direkt till källan dvs Försvarsmaktens egna pressmeddelande kring kampanjen innan hen börjar svamla?

Kanske TS är en svagbegåvad idiot som bara klarar av att läsa Fria tider?

Varsågod TS, här har du Försvarsmaktens pressmeddelande.

"I år har Försvarsmakten uppdaterat den militära sägningen "Vi kommer kämpa till siste man" till "Vi kommer kämpa till siste hen".

Kampanjens budskap understryker vårt syfte och mål att försvara Sverige och våra allierade, oavsett kön eller vem de väljer att älska. Genom att anpassa språkbruket vill Försvarsmakten visa att man står för de värderingar som genomsyrar vårt samhälle.

- Försvarsmakten har länge arbetat för att främja mångfald och inkludering. Denna kampanj är ett ytterligare steg i att visa på hur viktigt det är att påminna om allas lika värde. Vi tror att mångfald stärker vårt försvar och gör oss bättre rustade att möta framtiden, säger Johan Landeström, marknadschef på Försvarsmakten.

Kampanjen kommer att synas under Prideveckan 2024 med utomhus- och sociala medieenheter samt i tryck. Under Stockholm Pride kommer Försvarsmakten även att delta med aktiviteter och samtal för att stödja HBTQ+-gemenskapen."

https://www.mynewsdesk.com/se/forsvarsmakten/pressreleases/foersvarsmakten-kommer-att-kaempa-till-siste-hen-under-stockholm-pride-och-alla-andra-dagar-3335588

Men var börjar och slutar det? När befälen pratar om sina mannar och sitt manskap säger de nu "hennar" och "henskap"?
"Vi behöver två man/gubbar på post uppe på höjden där" blir "vi behöver två hen på post uppe på höjden där".
Det fungerar väl visserligen som hyfsad borttvättning av egen identitet och självbild kan jag tänka mig, vilket militären ju alltid sysslat med, men det kommer ju knappast att stärka gruppkänslan eller kollektivismen heller.

De hade kunnat uppdatera det till "vi ska kämpa till sista soldat" eller dylikt. Visst, alla som tjänstgör inom försvaret är ju inte soldater men det hade förmodligen fått ett bättre nedslag än det här som kommer att påverka rekryteringsprocessen negativt. Snart kommer den svenska militären skämtas om internationellt och nedlåtande benämnas som "hönsgården" och vilken militär vill ansluta till en arbetsplats där man redan på förhand vet att man kommer att bli mobbad och skrattad åt?

Eller menar du att den militära sägningen kommer att återgå till "man" och "mannar" efter kanpanjveckan och pridefestivalen är slut? Att det bara är ett tillfälligt jippo för att stryka en gruppering medhårs för en stund? I så fall är det ju nästan ännu värre för då är militärledningen inte bara tondöv och pinsam utan öppet manipulativ och falsk mot hbtq-människorna.
Citera
2024-07-29, 11:15
  #129
Medlem
Oh-be-wans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Ska de skicka varenda transa till köttkvarnen? Låter som en slutgiltig lösning.

Edit: Har det inte just varit pridevecka? Eller är det ett evigt pågående spektakel?
Tror du verkligen någon transa skriver upp sig hos militären överhuvudtaget? Noll och ingen tror jag. Kanske en förvirrad själ.
Citera
2024-07-29, 11:15
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ItsWednesday
Larsa gets it.

Om bara fler kunde...

Citat:
Ursprungligen postat av VoldemortZelenskyj
Men det är inte heller det som hävdas. Vi pratar här om *2SHBTQIAP++-ideologin med neopronomina, transbibliotekarier och hela faderullan.

När Niklas var riksdagsledamot så var han GANSKA tydlig med att det är viktigt med HBTQ kamp.

Man får tycka vad man vill om Nicklas politiska hemvist men....
Det som kommer år så vackert så tårarna trillar.

"Vi har inte vunnit våra segrar för att vi har gjort anspråk på att vara svaga offer. Vi vinner för att vi är starka, vi vinner för att vi har rätt och vi vinner för att vi omfamnar dem som omprövar.

Identitetsvänstern försöker använda Pride mot högern. Brölhögern försöker använda Pride mot vänstern.

Vänstern är arg för att det är militärer bland Prideflaggor och högern är arg för att det är Prideflaggor bland militärer.

De är tramsiga, men ska omedelbart omfamnas av Pride den dagen de engagerar sig för HBT-rättigheter, oavsett vad de tycker om annat.

Det är så vi vinner."


https://www.qx.se/samhalle/213969/niklas-wykman-omfamna-de-som-engagerar-sig-for-hbt-rattigheter/
__________________
Senast redigerad av Larsa.Andersson 2024-07-29 kl. 11:23.
Citera
2024-07-29, 11:17
  #131
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av BinaryMachine
Det har varit selektiv värnplikt för män och kvinnor sedan 1 juli 2017, du använder ord och begrepp som du uppenbart inte förstår dig på.

Citat:
Ursprungligen postat av SomaliaKickers46
Du har fel. Det kallas selektiv värnplikt och är inte samma sak.
I stand corrected. Det jag ville få fram var att den numera gällde både män och kvinnor.
Citera
2024-07-29, 11:22
  #132
Medlem
TotalWars avatar
Annonsen .> Regnbågsflaggan vajar högt men den svenska flaggan lyser med sin frånvaro.

Det här är subversiva krafter som lurar i bakgrunden. Motivet är att försvåra rekryteringen till Försvarsmakten, vilket kan verka en aning ironiskt med tanke på att det är just en annons om rekrytering. Men i krig är allt tillåtet, även fulknep.

Notera att Pride-flaggan sällan eller aldrig vajar tillsammans med den svenska flaggan. Det är antingen eller. Således antar man med rätta att de två är varandras motsatser (vilket är sant). Lojalitet till sitt land vinner krig (fråga Ukrainarna), det finns ingen som slåss för någons sexuella läggning. Har aldrig funnits och kommer heller aldrig finnas. Det finns inte ens i våra tankar.

Vilka är det som försvarar Ukraina? Det är mestadels män och en mindre andel kvinnor. Precis som på den ryska sidan och alla andra krig genom hela världshistorien. Plus alla kommande. Hen har inte bidragit med ett jävla skit, någonsin. Men vill du förlora krig, förlita dig på Hen.

Människans medvetenhet ligger på en så pass låg nivå att den här typen av hybridkrigsföring faktiskt fungerar. Det är skrattretande. Det är därför jag bejakar verkligheten som en skräck-komedi. Kan man åtminstone få skratta så tar jag det. Den här typen av kampanj går ut på att provocera och skapa splittring. så blir du provocerad har du gått rakt ner i fällan.

Till sist vill jag avsluta med att vi ska tacka änglarna för att Rysslands krigsmakt suger som den gör.



Citat:
Ursprungligen postat av Larsa.Andersson
.....
Vänstern är arg för att det är militärer bland Prideflaggor och högern är arg för att det är Prideflaggor bland militärer.......

Det är det som är poängen, att skapa splittring. HBTQ är bara en fasad så blir det lite röra och splittring även där är det bara bra. En svensk flagga hade inte upprört någon och det är också därför man valde att inte använda den svenska flaggan i annonsen.

Inom millitären finns ingen "höger" eller "vänster", det finns bara "millitären" så att säga. Men annonsen ställer dessa mot varandra och helt plötsligt finns det en "höger" och en "vänster". Försvaktmaktens kärnuppgift hamnar därmed i skymundan, vilket är syftet med annonsen.
__________________
Senast redigerad av TotalWar 2024-07-29 kl. 11:29.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in