Citat:
Ursprungligen postat av
knarkmamma
Har läst någonstans att man hade klarat sig på bara potatis under en väldigt lång tid. Potatis och vatten. Men kontexten var överlevnad i en kris, inte "leva skapligt gott och må fysiskt bra".
Nu gissar jag men om du snackar om att hitta ett(!) livsmedel som du vill kunna leva på resten av ditt liv, typ "jag ska äta ägg och ingenting annat för resten av livet". Det tror jag är svårt. Brister lär uppstå över tid och jag tror inte du kommer må toppen efter ett tag. En av orsakerna till att vi ökat vår livslängd de senaste 100 åren är väl att vi äter mer varierat (läs: bättre) och har tillgång till rent vatten.
Så vad menar du? Menar du överleva, existera som människa, hjärtat slår och du kan andas men har ingen ork/energi till att göra saker, tänka och fungera i övrigt. Eller menar du "vill kunna orka plugga, jobba, träna, träffa folk och må skapligt bra under tiden".
Ja potatis, en matsked smör och lingonsylt ska räcka.