2024-07-14, 06:46
  #49
Medlem
Gaspodins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av G99G99G
https://sverigesradio.se/artikel/tusentals-konstverk-forsvunna-fran-sjukhus-och-vardcentraler--2



Snart går det inte att ha något framme i det här landet utan att det förvinner.

Om det handlar om tusentals konstverk kan man bara undra vad det har kostat?

Är det någon liga som specialiserar sig på att sno konst från sjukhus?

Vad tror ni om detta?
Tror att det mer handlar om att tillfället gör tjuven.
Sedan får vi inte glömma den mänskliga faktorn, förmodligen har en hel del konst helt enkelt av misstag hittat vägen till sopcontainern i samband med ombyggnader mm.
Citera
2024-07-14, 07:29
  #50
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gubbrora
Det är ingen lag, det är en rekommendation som inte följs av så många men av en del kommuner och regioner.

Så här står det så du har helt rätt. Ingen lag utan en ambition.

Sedan 1930-talet finns det en uttalad ambition att låta en procent av byggkostnaden vid nyproduktion eller renovering av offentliga byggnader och platser avsättas till konstnärlig utsmyckning. Denna regel har aldrig varit lagstadgad.
Citera
2024-07-14, 07:30
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
NU är ju det stora problemet att mycket INTE varit skräp.
Hade det varit hötorgskonst av okända konstnärer hade ingen reagerat.
Men nu är det verk av kända svenska målare som vid en försäljning betingar rätt rejäla värden. från 20.000 och uppåt. Och det är just din attityd som varit en stor del av problemet - man har av okunskap slängt relativt värdefulla tavlor i tron om att de varit just "skräp"...

Och visst - allt är relativt då man kan hitta en Rembrandt för 1 miljard, men med tanke på att de flesta svenskar inte ens har en tavla värd 20.000 hemma så säger det en del.

Om konst ser ut som skräp för gemene man så är det skräp som offentlig konst. Oavsett vad en liten grupp beundrare är beredda att betala för den. Å det är väl det som är det största problemet, några få människor bestämmer vad som ska köpas in, ofta från konstnärer som just dessa personer vill hjälpa för att de själva tycker om att titta på deras konst. Med motiveringar som "viktiga verk från vår samtid" strör dom ut våra skattemedel.
Det vore bättre om dom smyckar våra offentliga lokaler med tavlor från IKEA som har en låg kostnad och med motiv som folk uppskattar.
Att man ska ha viss kunskap kring konst för att uppskatta den passar inte i det offentliga rummet.
Och att de flesta svenskar inte har en tavla hemma som är värd 20000 säger en hel del om vilket intresse det finns för dessa "relativt värdefulla" tavlor.
Citera
2024-07-29, 13:10
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hesselmandiesel
Region Skåne har just skaffat ett "konstverk" för 7,9 mille. Får se hur länge det finns kvar...

https://www.sydsvenskan.se/artikel/regionens-konstsatsning-granstickling-for-8-miljoner/

Frågan är: är detta konst eller bedrägeri? Eller bara en konstnär som driver med politikerna?

Det är konst i allra högsta grad.
Citera
2024-08-22, 19:05
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hesselmandiesel
Region Skåne har just skaffat ett "konstverk" för 7,9 mille. Får se hur länge det finns kvar...

https://www.sydsvenskan.se/artikel/regionens-konstsatsning-granstickling-for-8-miljoner/

Frågan är: är detta konst eller bedrägeri? Eller bara en konstnär som driver med politikerna?

Och nu så får Region Skåne köra med konstgjord andning och sedan transplantation (transplantering?) eftersom "patienten" håller på att dö:
Citat:
Granplanta i dyrt konstprojekt på Sus ser vissen ut
En granstickling står och vissnar på Sus. Den ingår i ett konstprojekt som kostat Region Skåne 7,9 miljoner kronor. Det är en stickling från världens äldsta träd som inte verkar trivas och ska bytas ut.
https://www.sydsvenskan.se/artikel/granplanta-i-dyrt-konstprojekt-pa-sus-ser-vissen-ut/

Men det är ju ett konstverk och då är naturligtvis inget pris för högt.
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in