Citat:
Ursprungligen postat av
zombie-nation
Jag är superkänslig för varmt och kallt. Kan ta ett glas vatten från kranen fast det inte är iskallt, sedan sitter jag och huttrar. Kan dricka varmt vatten och sedan bryter svetten ut. Har alltid varit sådan. Jag får klä mig efter hur jag dricker.
Sjukt 😅
Själv har jag också känslig termostat. Blir lätt varm och svettig, måste då kasta av mig jacka/tröja väldigt snabbt. Pappa likadan.
Idag satt jag på tåget och hade inte möjlighet att ta av jackan på hela resan (ca 10 minuter). Blev så varm att jag fick ont i ögonen, sådär som man kan få när man sitter i ett varmt rum med dålig luft typ. Helt patetiskt.
Nu sitter jag här med en filt och värmer mig ☺️ det värsta som kan hända är om fötterna ramlar utanför täcke-"sovsäcken" som jag viker runt.
Dejtade en kille som drog täcket av fötterna på mig på natten. Det var fruktansvärt provocerande och kränkande, typ det värsta jag varit med om i hela mitt liv.