Citat:
Ursprungligen postat av
OlavDJohn
Hans trovärdighet försvann så fort han kläckte ur sig att han minsann aldrig ska göra det igen*.Lögnen om att Guinea betalt ut hundratusentals riksdaler kontakt var mer trovärdig.
*Lycka till hälsningar Olav, Wildkids-Ola och Maradonna med flera.
Nä vad fan, han heter faktiskt ”Gissa Bajset-Ola” eller i mer formella sammanhang ”Koks-Ola”, och ingenting annat!
OnT:
Jag hoppas verkligen någon gräver i detta ordentligt nu. Mängden kontanter tillsammans med alla andra konstigheter, och framförallt klippen från den matchen i Karlstad, luktar ju
väldigt starkt av matchfixning.
Förutom det helt efterblivna skuttet som ledde till 2-1-målet så ser ju även de andra insatserna oerhört halvhjärtade och tafatta ut. De lär väl ha varit ganska stora favoriter mot Karlstad och efter ett ledningsmål fick de säkert fina odds!
I kommentarsfältet under klippet där han blir attackerad på planen skrevs det lite om just matchfixning för sju år sedan, såg jag. Blev det någon större diskussion om det hela då det hände? Men han är alldeles för mörk för att media skulle ha varit intresserade, antar jag?