Citat:
Ursprungligen postat av
enok71
Ryssarna själva hävdar förstås att det handlar om att skydda utsatta ryssar och att hjälpa ett land befrias, de vanliga argumenten USA/väst också typiskt kör med. Minns du inte politikern i duman som pratade om att "införliva området i ryska federationen" varefter Putin skällde ut honom och sa att det inte handlar om det utan att befria ett landområde som vill vara självständigt. Visades på nyheterna i SvT.
Så områdena som Ryssland "befriade" ville alltså vara självständiga och inte införlivas med Ryssland? Vad Putin sa då och vad Putin gjorde sen är alltså två helt olika saker, vem är förvånad?
Faktum här är att inget annat land, undantaget Saddam Husseins Irak, har i modern tid fått för sig att bedriva erövringskrig och annektera territorium tillhörande andra självständig stater. Man kan diskutera huruvida militära interventioner varit motiverade, vid ett fåtal tillfällen kan de ha varit det, men det är väldigt svårt att någonsin försvara ett erövringskrig.
Citat:
Absolut gör internationell lag ingen skillnad på om nåt land kallar nån "terrorist". Hur skulle det funka? Alla länder kallar fientliga motståndsmän "terrorister". Franska motståndsrörelsen och grekiska partisaner var terrorister när tyskland ockuperade dem. Man kan gripa en misstänkt och väcka åtal, dock inte på ett annat lands territorium förstås. Så ska det egentligen funka. Men som sagt, vi i väst bryr oss inte om det där eftersom vi inte ansvarar inför nån. Den som avslöjar våra brott hamnar som Assange, Snowden eller Mannings i fängelse, landsflykt eller liknande.
Listan över lönnmord, påverkanskampanjer, invasioner, korruption och liknande från väst för våra syften är oändlig. Du är verkligen extremt naiv. Vi dominerar genom att vara starkast och elakast. Vi släppte exempelvis en atombomb över en civil stad och vägrar fortfarande be offren om ursäkt, hävdar fortfarande att det var motiverat för att spara våra soldaters liv vid invasionen av japan. Hur rimmar det med kritiken av rysslands krigföring? Även om det ena inte ursäktar det andra måste man konstatera att vi absolut är värst.
Nu anser nog de flesta att det är en väsentlig skillnad på att attackera en ockupationsmakts militär och dess företrädare/kollaboratörer och att urskillningslöst mörda civila. De förstnämnda är inte terrorister i den meningen att syftet med deras agerande är ingjuta fruktan hos civilbefolkningen, men det är syftet hos de sistnämnda. Jag har inga större problem med att USA, Ryssland eller något annat land tar livet av de som ägnar sig åt terror genom att urskillningslöst mörda civila om dessa personer inte kan ställas inför rätta.
Man kan känna stark sympati med de som offentliggör hemligstämplad uppgifter om övergrepp och brott begångna av ett land och moraliskt är det ju det rätta. Men å andra sidan så är det ju naturligt att röjande av hemligstämplade uppgifter måste vara brottsligt och att man kan förvänta sig allvarliga påföljder oavsett vilket land det handlar om.
Atombomberna över Japan, och även t.ex. terrorbombningen av Dresden, skulle i dag räknas som grova krigsbrott enligt fjärde Genevèkonventionen, den tillkom dock efter andra världskriget 1949. Sen kan man ju argumentera för att atombomberna mest sparade japanska liv jämfört med om man genomfört en konventionell invasion. Bara i slaget om Okinawa så dog ju 110 000 japanska soldater mot 12 000 amerikanska.
Även om det är en intressant diskussion så är det väldigt OT i denna tråd, så drar nog ett streck här.